05 ápr Így egyszerűsítsd életed apró, de hatásos lépésekkel!
Tegnap, április 5-én a Messzelátó Egyesület és a Simplicity Fesztivál szervezésében közösen megnéztük a The Minimalists című amerikai dokumentumfilmet. Nagy öröm volt látni, hogy az eseménynek helyet adó Impact Hub legnagyobb terme csordultig volt érdeklődőkkel, több mint 130-an jöttek el a vetítésre, aminek csak a terem befogadóképessége szabott határt.
A filmben két fiatal, az azonos című blog (The Minimalists) szerzője mutatja be szakértőkkel együtt, hogy a minimalizmus mit is jelent és miért nem fenntartható, sőt kifejezetten káros az a fogyasztói mentalitás, ami amerikában talán már a csúcson túl van, s kezdenek elfordulni tőle, viszont nálunk még nem gyűrűzött be annyira. És ha nem hagyjuk talán nem is fog.
Erre tettünk kísérletet azzal a film után, hogy saját tapasztalatainkat megosztva, egy nagy, közösségi kerekasztal-beszélgetésben kerestük a választ arra, hogy az életünk különböző területein hogyan tudunk egyszerűsíteni. Kívül és belül is.
Ezeket a gondolatokat is felhasználva született meg bennem egy lista arról, hogy mi az a néhány dolog, amit érdemes szem előtt tartani. Nem univerzális igazságok, de nekem, nekünk sokat segítettek. Arról, hogy miért érdemes belevágni, ITT olvashatsz többet.
Mint a legtöbb dologgal kapcsolatban, amit magunkért és a környezetünkért tehetünk, erre is igaz Sri K. Pattabhi Jois gondolata: „Gyakorolj, a többi jön magától!” Nem az a fontos, hogy holnaptól teljesen másképp élj, hanem keresd meg a saját középutad, alakítsd ki a neked élhető életet, szűkítsd vagy bővítsd a listát kedved szerint, légy felfedező!
- Kezdj el meditációt gyakorolni.
- Végezz önvizsgálatot, főleg vásárlások alkalmával.
- Tedd ki a lakásból a tévét.
- Tölts minél több időt a természetben.
- Vásárolj helyi élelmiszereket.
- Tervezd meg a heted.
- Olvass többet.
- Kapcsold ki a felugráló értesítéseket a telefonodon.
- Ne tedd ki a kezdőképernyőre a közösségimédia-ikonokat.
- Lefekvés előtt pörgesd át magadban a napod, gondold végig mit miért tettél.
- Olvasd el az élelmiszer-címkéket.
- Tájékozódj a vásárlási szokásaid hatásairól.
- Kövess élő példákat.
13+1 Gyakorold a hála és megelégedettség érzését, hisz valószínűleg minden tárgyad már megvan, ami valóban kell.
És végül a film zárógondolatával búcsúznék: „Szeresd az embereket és használd a tárgyakat, ne fordítva!”
Gyere el te is a SimpliCity Fesztiválra és találd meg azt az utat, ami téged boldogabbá tesz!
Vági Zsolt,
az Élet integratív szellemben írója