Milyen kiállítókkal várunk a SimpliCity Fesztiválon?
A SimpliCity Fesztiválon találkozol majd egy öko piactérrel. Erre a piactérre csak olyan kiállítókat hívtunk meg, akinek a termékei segítenek a hulladékcsökkentésben, esztétikusak, tartósak, és segítenek az egyszerűbb életmódra való átmenetben. Minden piactérre kerülő kiállítónkat gondosan válogattuk ki nektek. Nem vásárlásra szeretnénk ösztönözni, hanem a tudatos fogyasztásra, arra hogy ha mégis szükséged van valamilyen termékre, akkor azt minél tudatosabban válaszd ki.
Bátran kérdezz tőlük, szívesen mesélnek a vállalkozásuk és termékük minden hátteréről!
“A tavalyi Simplicity főleg ismertséget hozott a vállalkozásomnak. Nagyon jó volt olyan emberek között lenni, akik nyitottan és pozitívan fogadtak, értették az egyszerűséget, és hálásak voltak érte, hogy megláthatták: a bőrápolásban is létezik minimalizmus. Akkor még kevesen ismertek, de azóta – egyértelműen a Fesztiválnak köszönhetően – nagyon sok emberhez eljutottam, rengetegen kerestek meg, és ezt saját erőből csak hatalmas beruházással és komoly marketingmunkával tudtam volna elérni”
“A Simplicity Fesztiválon való megjelenés más volt, mint egy átlagos vásár. Itt értő közönség várt, akikkel öröm volt találkozni és én is igyekeztem a lehető legjobban bemutatni, hogy ki is vagyok én és mit képviselek. Meglepetésemre még azóta is érkeznek a megerősítő visszajelzések olyanokról, akkikkel ott találkoztam először. Nem kérdés, hogy idén visszatérek!”
Kocsmáros Gabi vagyok, slow szemléletű kozmetikus, aFLEUR DE LINSlow Cosmetics kozmetikai szalon, műhely és natúrkozmetikai termékcsalád megalkotója.
A kozmetikai szalonban történő kezelések mellett a fenntartható szépségápolásról tartok workshopokat, hogy minél többen megismerhessék a bőr működését és valódi igényeit, és ezáltal tudatosabb döntéseket hozhassanak a testápolásuk során.
Azt tapasztalom, hogy sokszor nagyon egyszerű, akár a növényekből elsődlegesen kinyert anyagokkal gyönyörű eredményeket érhetünk el a bőrápolásban, ha tudjuk, hogyan kell ezeket jól használni. Éppen ezért amikor nem szükséges, nem nyúlok puszta megszokásból készítményekhez, hanem ezeket az egyszerű anyagokat részesítem előnyben. Az arc- és testkezelésekhez hidegen préselt növényi olajokat, növényi vajakat, terápiás minőségű illóolajokat, aromavizeket, növényőrleményeket, agyagokat, gyógynövénykivonatokat, termelői gyümölcseceteket és méhészeti termékeket használok, illetve néhány saját fejlesztésű krémet, amelyeket ezen anyagokból készítek.
Ebből az inspirációból született meg a minimalista szemléletű FLEUR DE LIN Slow Cosmetics natúrkozmetikai termékcsalád.
A Shamo bags márka tervezőjének, Mohácsi Nusinak küldetése a környezettudatosabb, hulladékmentesebb, egyszerűbb élet népszerűsítése. Ebben a témában tart szemléletformáló workshopokat, előadásokat is, és ehhez kapcsolódóan születnek meg termékei.
A Shamo bags márka‘Shamo for ZEROheroes’nevű kollekciójának célja, hogy támogassa a zöldebb háztartás és jövő kialakítását. Olyan termékeket kínálunk, melyekkel kiválthatóak az eldobható, egyszer használatos eszközök, helyettük tartós, éveken át elkísérő darabokkal lehetünk gazdagabbak.
A gyékény bevásárló kosarak, vászonzsákok, vízálló tasakok és a függönyök újrahasznosításával készülő hálós zsákok segítenek abban, hogy megkíméljük környezetünket a fölösleges nejlonzacskóktól. A fából készült evőeszközök az eldobhatóak alternatívái lehetnek. A furoshiki kendők igen sokoldalúan használhatóak ajándékozáshoz, bevásárláshoz, utazás alatt vagy akár egy piknik során.
Azon túl, hogy ezzel az életformával lényegesen kevesebb szemetet termelünk, sokkal jobb érzés ilyen természetes anyagú, tartós, szép tárgyakat használni nap mint nap. Egyszerűen csak meg kell szoknunk, hogy mindig magunkkal visszük őket, és máris nagyon sokat tettünk a környezetünk megóvásáért!
A hulladékmentesség támogatásán túl hisszük, hogy a jó levegő feltölt, és szeretünk a lehető legtöbbször kapcsolódni a természettel. Utazásaink és kirándulásaink inspirálták színes, erős, különleges anyagokkal díszített táskáinkat. Ezek mind fenntartható, etikus módon készülnek itthon, Magyarországon, törekedve arra, hogy a gyártás során a lehető legkevesebb kárt tegyünk a környezetünkben. Fontosnak tartjuk, hogy támogassuk a hazai mesterembereket, ezért egyre több olyan terméket fejlesztünk, amivel bevonhatjuk őket, és tovább éltethetünk múlófélben lévő hagyományokat.
Minden egyes terméket, ami kapható nálunk, saját igények hívtak életre, és mielőtt másoknak is elérhetővé váltak, magunk teszteltük őket a hétköznapokban.
„Megőrizzük elődeink hagyományát, ugyanakkor színeinkkel és designer mintáinkkal mindig az aktuális trendhez igazodunk, hogy bármelyik vonalat képviseled, biztos megtaláld a leginkább Hozzád illőt!”
Kedvenc hobbim mindig is a varrás – kreatív alkotás volt. Állandóan tele volt a fejem ötletekkel, a szekrényem újabb és újabb gyönyörűséges textilekkel. Pár éve felfedeztem, hogy míg külföldön a mai napig nagy divat a textilzsebkendő, és szebbnél-szebb mintával kaphatók, a hazai boltokban gyakorlatilag csak a klasszikus, évtizedek óta forgalomban lévő zsebkendőket lehet kapni. Megdöbbentem, hogy a mai „környezettudatos” szemléletben a hazai piacról – és a mi háztartásunkból is – hogyan hiányozhat ez a termékcsalád…az álom megszületett. Pár hét mérlegelés, számolgatás és családi kupaktanács után pedig a valóság is: a BlessYou.
A pamut zsebkendő használata nemcsak környezetbarát és pénztárcakímélő megoldás, hanem roppant praktikus is: finom puha, így nem dörzsöli annyira az orrod, mint a papír társai, ráadásul nem is szakad el, nem lyukad ki…az se baj, ha benne felejted a zsebedben mosáskor. Designer mintáimnak köszönhetően pedig kedvenc kiegészítőd lehet, nem kell többé szégyenkezned a kopott, szakadt zsebkendők miatt!
Termékeim 100% kiváló minőségű pamutból, illetve lenvászonból készülnek. Környezetbarát minimál csomagolásban kínálom, közvetlenül ajándékba is adhatók. Hivatásomnak érzem, hogy minél több emberrel – újra – megszerettessem a textilzsebkendők és -szalvéták használatát.
Válts Te is textilre az eldobható helyett! Meglátod, nemcsak Földünk, hanem a bőröd is értékelni fogja!
Balogh Kinga, a Cirrhopp brand tervezője 2011 óta tervez és készít újrahasznosítható anyagokból azaz csomagolási hulladékból és megunt ruházatból ékszereket, kiegészítőket.
Jelenleg a Precious Plastic
mozgalomhoz kapcsolódva már HDPE és PP alapanyaggal is foglalkozik a PET
újrahasznosítása és a szabászati hulladék, valamint megunt ruházat
újragondolása mellett.
Kinga fontosnak tartja, hogy átadja másoknak is a technikák egy részének fogásait, hiszen az újrahasznosítás, az értékek megőrzése mindenkit megillet, aki érzékeny erre, így országszerte újrahasznosító-workshopokat tart. Workshopjain sok óvodapedagógus, tanító vett már részt, mely különösen fontos a következő generáció környezeti és kreatív nevelése szempontjából. Gyermek-workshopok, táborok keretében pedig közvetlenül lehetséges a fiatalok ilyenformán való fenntartható fejlődésre nevelése, érzékenyítése.
A Földön évente kb. egymilliárd farmernadrágot gyártanak (10m3 víz/db). Az Old Blue Kft. -ben ezeknek az elhasználódott/megunt ruházatoknak az újrahasznosításával foglalkozunk. Az a célunk,hogy ebből a mennyiségből minél több újrahasznosításra kerüljön. Készítünk szőnyeget, táskát, ruházatot, ülőalkalmatosságot és ékszereket is.
Bedolgozóink többsége szociálisan rászoruló, vagy a rehabilitációs központokban foglalkoztatott munkatárs. Ők szőnyegszövéssel, szegésekkel, darabolással stb. foglalkoznak .
A REkreáció 2015-ben kezdte meg működését. Számítógép alkatrészekből, nyomtatott áramkörökből készítenek egyedi ékszereket: medálokat, fülbevalókat és gyűrűket. Megváltozott munkaképességű embereknek nyújt munkalehetőséget, így a kiegészítők megvásárlásával közvetetten a megváltozott munkaképességű dolgozókat lehet segíteni.
A Fesztiválra magaddal hozhatod és leadhatod régi telefonodat, laptopodat, billentyűzeteded vagy alaplapot, videókártyát, hogy hozzájárulj ezek újrafelhasználáshoz.
Az Okoslégy csapatának célkitűzése, hogy otthonunk környezeti lábnyomát csökkentsük. Ehhez folyamatosan keresik és tesztelik az újabbnál újabb eszközöket. A Fesztiválon nem csak termékeikkel ismerkedhetsz meg. Standjuknál készíthetsz bevásárló szütyőt otthonról hozott párnahuzatból, vagy épp az általuk biztosított maradék textilekből. Juli segítségével előképzettség nélkül is betekintést nyerhetsz egy új fajta alkotó kikapcsolódásba
Az Infinity Paper Design márkát 2012-ben hoztam létre azzal a céllal, hogy a hulladékból értéket teremtsek. A közismert hajtogatási technikának köszönhetően, vállalkozásomban a hulladék papírokon túl, már sok izgalmas textúrájú anyag alakult át kezeim között. A megrendelői igényeknek eleget téve, változatos színkombinációban és formában születnek exclusive minőségű, presztízs tárgyak, táskák, kiegészítők, ajándéktárgyak. A mai felgyorsult világban, különösen fontos, hogy ne csak mondjuk, de tegyük is a jót. Workshopjaimon a velem alkotók, nem csak egy egyszeri és megismételhetetlen tárgyat hoznak létre, hanem olyan flow élményben lehet részük, amely lelküket is gazdagítja. Az egyszerű, ugyan akkor időigényes megvalósítás, olyan kisebb-nagyobb tárgyakat eredményez, amelyekkel kifejezhetjük önmagunkat. A minden korosztály számára elérhető workshopjaimra, tudatosan és folyamatosan keresem azokat az elhivatott személyeket, akiket hozzám hasonlóan inspirálnak a színek és a kidobásra szánt anyagok. Legyen szó iskolai tanóráról, vagy céges csapatépítésről, a feldolgozásra és átalakításra váró csodálatos hulladékok közös gondolkodásra sarkallnak Minket. Ajándékozzunk élményt, legyünk hitelesek, a közösen eltöltött időben, valódi értéket teremt Mindenki!
Lépésről lépésre megtanítok mindent, így aki szeretne, maga is készíthet egyedi papírcsodákat! Ezt a fesztiválon ki is próbálhatjátok.
A Capsul Farmot 2018-ban alapítottam, kezdetektől az volt a célom, hogy az otthoni növénytermesztés mindenki számára elérhető legyen és a városlakók örömüket lelhessék az ehető növények gondozásában. Gyakori tévhit, hogy lakásban csak dísznövény tartható, erre szeretnénk rácáfolni. A legtöbb mikrozöldésgnek kisebb a hely és gondozás igénye, mint a minden lakásba megtalálható dísznövényeknek.
Az első mikrozöld ültető terméket a Climate-KIC Greenhouse startup inkubátor programjában fejlesztettük ki. Ezzel lehetővé vált, hogy széles körben megismertessük a könnyen termeszthető termőföldet nem igénylő zöldségféléket, melyek tökéletesen növekednek a legkisebb lakás konyhapultján is.
Aki megtapasztalja a saját bio mikrozöldség intezív ízeit annak a mindennapi étkezés részévé válik, hasonlóan a jól ismert fűszerekhez.
A 2019-es évben már a mikrozöldeken túl a biointenzív zöldségtermesztési módszerekkel kísérleteztünk és egy városi gazdaság létrehozása felé vettük az irányt. Nyáron megvalósítottuk az első veteményes bemutatókertet a Graphisoft parkban a REAL School Budapest megrendelésére. Itt azóta is havi rendszerességgel gyakorlattal egybe kötött oktatásokat tartunk a fenntartható városi kertészkedésről.
Ráadás kiállítónk, aki felelős vállalkozásokat segít:
Az Incorpora program legfőbb célja, hogy a résztvevő szervezetek által támogatott álláskeresők vagy vállalkozni szándékozók közül minél többen megtalálják a számukra megfelelő munkahelyet vagy tevékenységet. Az elsődlegesen a munkaerő-piaci szempontból speciális helyzetű emberekkel foglalkozó civil szervezetek különbözős ingyenes szolgáltatásokat biztosítanak a munkáltatók, munkavállalók és a vállalkozás indítása előtt állók számára egyaránt.
Az Impact Hub Budapest, amely egy olyan inspiráló hely, ahol fiatalok, startupok és vállalkozók közös térben dolgoznak egy olyan aktív közösséget alkotva, mely fogékony a társadalmi problémák megoldására és a fenntarthatóság kérdéskörére. Az Imapct Hub csapata az Incorpora programhoz csatlakozva képzéseket és mentorálási lehetőséget biztosít a vállalkozást indítók, egyéni vállalkozást kezdők és pályakezdő fiatalok részére. Az ingyenes képzések keretében a résztvevők betekintést kapnak az üzleti- és pénzügyi tervezés alapjaiba, segítséget kapnak az árképzéshez, vevők és piaci szegmensek meghatározásához, adminisztrációs kérdések tisztázásához és akár befektető találkozókra való felkészüléshez is.
Egyénekkel és kis csoportokkal való foglalkozásaim jelentős részét a változás ténye vagy igénye határozza meg.
Az a hitvallásom, hogy az egyénekkel végzett, egyéni változást központba helyező munkában figyelmet kell fordítanunk az életünk társadalmi, kulturális és politikai összefüggéseire. Hogy a társadalmi és környezeti válságok nem szabad, hogy egyéni gondokká váljanak ezért érdemes tudatosan elköteleződni a társadalmi változás mellet.
Megoldásfókuszú szakemberként azt tapasztalom, hogy ez a megközelítés segít abban, hogy megfelelően működjünk a világban és közben nagyszerű eszköz is, amivel segíthetjük egymás elmozdulását abba az irányban, amelyre vágyunk.
Legnagyobb reményem most az, hogy az egyénekkel végzett munkám kiterjeszthető a kollektív és közösségi színterekre.
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás témája:
Közösségi dinamikák a különféle tudatszinteken
A tudatosság egy. Csak mi emberek lehetünk különböző fokokon azon a létrán, amellyel próbáljuk elérni azt. Lassan 10 éve, gyakorló közösségekben művelem a tudatos jelenlétet, tanulva és tanítva. Az eddigi tapasztalom, hogy “Annál jobban közeledünk egymáshoz, minél beljebb haladunk önmagunkban”. Ma szeretnélek meghívni egy reflektív utazásra, amelyen közösen feltérképezzük: milyen értékek mentén hozzuk létre és működtetjük kapcsolatainkat, és ennek milyen hatása lehet a közösségekre amelyekben élünk és dolgozunk.
IMITATION koncert
Fesztiválunk zenei élményéről a Pápai Zsanett és Gödri Bulcsu indietronica duója, az Imitation gondoskodik.
Valahol a The Knife – Björk – Bonobo háromszögben helyezkedik el az önmagát weird popként meghatározó formáció zenéje, melyben Pápai Zsanett énekel a legkülönbözőbb hangszíneken és hangulatokban Gödri Bulcsu furcsa, hol karcos, hol melankolikus alapjaira.
A 2018 őszén megjelent The Original című első album „eklektikus, szilánkosabb, hidegebb, kísérletibb hangzásokra épülő” anyagában protest songok éppúgy helyet kapnak, mint személyes és lírai megszólalások és bizarr szerepdalok.
A formáció bekerült a KULter 2018 kultbandái válogatásába.
Zenéjüket weird popként definiáló formáció a lehető legkülönbözőbb zenei stílusnyelveket – pl. art-pop, trash és electro – ötvözi egységes megszólalássá. „Az indie, art-pop, electronic pop, jazz-pop és avantgarde stílust zseniális módon ötvöző formáció(…) ismét bebizonyította, hogy nem hajlandó másokat utánozni, a saját útjukat járják.” – Kultúra.hu
A Fesztivál alatt a MyMuseum kortárs, digitális művészettel foglalkozó galéria alkotásait tekinthetitek meg. Digitális, mert digitális művészetre specializálódik, és digitális, mert egy élő, online platformot teremt műkedvelők számára. A galéria olyan fiatal művészeket képvisel, akik főként a videóművészet, fotográfia és installáció területén alkotnak. Az általuk fejlesztett digitális keret esztétikus megjelenítést kínál egyedi digitális műalkotások bemutatásához. Hisznek a művészet demokratizálódásának fontosságában, ezért korlátozott példányszámú, de többpéldányos munkákat kínálnak elérhető áron múzeumi minőségű printként vagy speciális digitális kereten megjelenítve.
One in a Million
Bár a kiállításon szereplő alkotások mind digitális művészeti munkák digitális keretben, mindegyik mű a digitális vizuális információ tömeges jelenlétének hatásaival foglalkozik kritikusan közelítve meg azokat. A figyelem változására, a népszerűnek tartott értékek énképre való hatására, a kép elértéktelenedésére, a túlzó vágyak elterjedésére hívják fel a figyelmet, és azáltal, hogy kritikát fogalmaznak meg és a digitális művészet újszerű élvezetére sarkallják a befogadót, a digitális művészet fenntarthatóságát, legitimitását és egyediségét, értékét demonstrálják.
Rajnai Ákos videója a multi-tasking helyett a koncentrált figyelem szépségét vizsgálja, Szarvas digitális rajza arra mutat rá, hogy a photoshoppolt fotók tömeges száma láthatatlanná teszi a képeket, nem engedi az egyes alkotáson történő elidőzést, Barbara Moura rajzai a digitális vizuális kultúra által meghatározott nőkép identitás alakító hatását mutatják be, Szendrő Veronika két videója a Hét Főbűn c. sorozatból pedig az internet anonim környezetében létrejött jelenségével foglalkoznak, önstimuláló videók élvezetének okait keresik.
A kiállításon látható munkák változatos szempontból közelítik meg a digitális vizuális kultúra alakulását, ami közös bennük, hogy mind meta(digitális)képként értelmezhető. Mindegyik mű a digitális művészet szerepét vizsgálja, az egyedit keresi a tömegben.
Szabad játék
[ultimate_spacer height=”20″]
Hölgyek-Urak! Tizenkilenc betűben Körmöczi-Kriván Péter vagyok, négy betűben Peti. Ha belenézek a tükörbe, azt mondom magamról, hogy… ő egy 35 éves fiatalember, borosta nélkül 25-öt is mondhatna, három csodálatos gyermek édesapja, egy csodálatos feleség édesférje, hivatása szerint csapatépítő-mesemondó-mesesíró-drámaíró, ami annyit jelent, hogy Peti szavakkal és szóközökkel foglalkozik, hogy velük kifejezze Peti legfőbb üzenetét, ami így néz ki: JÓL ÉRZEM MAGAM, HA ELDÖNTÖM, HOGY JÓL ÉRZEM MAGAM. Hát ez vagyok szavakkal, bár úgy sejtem, hogy engem is a szavak között fogsz megismerni. Hölgyek-Urak. Süssön Bennetek is a nap. Üdvözlettel, Peti a MeseTaxiból
[ultimate_spacer height=”20″]
Workshop témája:
JÁTÉK A GALACSINNAL
Először is definiáljuk! Galacsin = az a papír, amit egy vagy kettő, esetleg
több kéz kíméletlenül összegyűrt. Nos, ez a galacsin képes korlátlan
számban megmozgatni egy fesztiválos tömeget, mert bár nincsen benne
processzor, meg adatlap, meg jó sok giga, mégis van benne játék.
Szimplán játék. Közösségformáló játék, ahol a galacsin képes kisimulni
minden gyűrődésével együtt, ahogy a fesztiválos tömeg is közösségé
simul néhány perc alatt.
22 éves budapesti egyetemista vagyok, és amióta az eszemet tudom cserkész, így a fenntarthatóságot a természetközeliség és a fiatalság szempontjából közelítem.
A HEP-pel arra keressük a választ, hogyan lehet a városi közegben minél természetközelibben és fenntarthatóbban élni. Elsősorban az a célunk, hogy ezt közösségben valósítsuk meg, mert együtt minden könnyebb.
[ultimate_spacer height=”20″]
Interaktív előadás témája:
Hogyan lesz az online közösségből offline?
Az előadás során elmeséljük, hogyan nőtte ki magát a HEP egy egyetemi projektből workshop- és előadás-sorozattá, illetve milyen eszközöket és hogyan használunk ahhoz, hogy a zömmel egyetemistákból és fiatalokból álló közönségünket megmozgassuk. Mesélünk a tudatos eszközhasználatról, és adunk pár tippet a szociális média-felületek használatához.
Süle Tamara Valentina
[ultimate_spacer height=”20″]
A fenntarthatóság gondolata (sajnos) csak egyetemi éveim alatt épült be a mindennapjaimba, fiatal felnőttként kellett megbírkóznom az életmódváltással, ebben segített sokat a Happier Earth Project, ahol nem csak a sikereket, a bakikat is megosztjuk.
A HEP-pel arra keressük a választ, hogyan lehet a városi közegben minél természetközelibben és fenntarthatóbban élni. Elsősorban az a célunk, hogy ezt közösségben valósítsuk meg, mert együtt minden könnyebb.
[ultimate_spacer height=”20″]
Interaktív előadás témája:
Hogyan lesz az online közösségből offline?
Az előadás során elmeséljük, hogyan nőtte ki magát a HEP egy egyetemi projektből workshop- és előadás-sorozattá, illetve milyen eszközöket és hogyan használunk ahhoz, hogy a zömmel egyetemistákból és fiatalokból álló közönségünket megmozgassuk. Mesélünk a tudatos eszközhasználatról, és adunk pár tippet a szociális média-felületek használatához.
Varga Júlia
[ultimate_spacer height=”20″]
Számos egyéb tevékenységem mellett írok. Sokat és sokfélét, rövidet, hosszút, szomorút és vidámat, prózát és verset.
A HEP-pel arra keressük a választ, hogyan lehet a városi közegben minél természetközelibben és fenntarthatóbban élni. Elsősorban az a célunk, hogy ezt közösségben valósítsuk meg, mert együtt minden könnyebb.
[ultimate_spacer height=”20″]
Interaktív előadás témája:
Hogyan lesz az online közösségből offline?
Az előadás során elmeséljük, hogyan nőtte ki magát a HEP egy egyetemi projektből workshop- és előadás-sorozattá, illetve milyen eszközöket és hogyan használunk ahhoz, hogy a zömmel egyetemistákból és fiatalokból álló közönségünket megmozgassuk. Mesélünk a tudatos eszközhasználatról, és adunk pár tippet a szociális média-felületek használatához.
Weiner Sennyey Tibor
[ultimate_spacer height=”20″]
Legutóbbi, tizenkettedik könyve Hamvas Béla ezerarcú és egyszerű élete és műve.
Szentendrén él, az írás mellett tanít, kertészkedik (sőt, esszét írt a meztelen kertészkedésről), szeret sétálni, és újabban van egy zenekara, aminek állítólag Hanyatló Nyugat a neve.
[ultimate_spacer height=”20″]
Kerekasztal-beszélgetés témája:
Életmódváltás irodalommal
Az irodalom kiváló eszköz arra, hogy félelmeinket manifesztáljuk, ugyanakkor arra is, hogy a vágyott idillt megragadjuk, a csodákat felfedjük. Nem hiába fogalmazott Heidegger úgy, hogy a művészet által a létezőt az elrejtettségből az el nem rejtettségbe lehet hozni. Sőt, egyenesen az állítja, hogy a művészet az igazság működésbe lépése. Célunk tehát az, hogy megmutassuk azokat a rejtett tartalmakat, azt a valójában bennünk élő tudást, amit a hétköznapok elfednek, a művészet azonban látni enged. Ehhez egyaránt használjuk az interaktív beszélgetés és a biblioterápia eszközeit. Író-költő kollégáinkkal a természet szeretete köt minket össze, célunk pedig az, hogy saját írásainkból kiindulva, együtt, a közönség segítsége révén tegyük ki a hangsúlyokat, fedjük fel vágyainkat, félelmeinket és mindezek birtokában megfogalmazzuk azokat a lépéseket, amelyek az igazán fontos dolgok felé indítanak el bennünket.
Weiner Sennyey Tibor, Acsai Roland, Szilágyi Nagy Ildikó, Ughy Szabina, Oravecz Péter, Viola Szandra költők, írók közös workshopja.
Hogyan lesz az online közösségből offline?
[ultimate_spacer height=”20″]
A HEP-pel arra keressük a választ, hogyan lehet a városi közegben minél természetközelibben és fenntarthatóbban élni. Elsősorban az a célunk, hogy ezt közösségben valósítsuk meg, mert együtt minden könnyebb.
[ultimate_spacer height=”20″]
Interaktív előadás témája:
Az előadás során elmeséljük, hogyan nőtte ki magát a HEP egy egyetemi projektből workshop- és előadás-sorozattá, illetve milyen eszközöket és hogyan használunk ahhoz, hogy a zömmel egyetemistákból és fiatalokból álló közönségünket megmozgassuk. Mesélünk a tudatos eszközhasználatról, és adunk pár tippet a szociális média-felületek használatához.
Impróka előadás
[ultimate_spacer height=”20″]
[ultimate_spacer height=”20″]
Az Impróka egy kísérletező kedvű, nyitott szellemiségű improvizációs színházi műhely. Célunk, hogy folyamatosan képezzük magunkat, előadásokat hozzunk létre, tréningeket tartsunk, terjesszük az improvizáció szeretetét, előmozdítsuk a kommunikációt különböző társadalmi csoportok között, társadalmilag hasznos és fontos folyamatokba kapcsolódjunk be civil szervezetekkel közösen.
Az imprót nem csak mint előadó-művészeti ágat, hanem mint készségfejlesztésre alkalmas műfajt szeretnénk minél több emberhez, vállalathoz, iskolába, közösségbe eljuttatni.
A fesztivál egy újabb lehetőség számunkra, hogy a színház segítségével olyan témákról beszéljünk, ami fontos. Megkerülhetetlenül feladatunknak érezzük, hogy a magunk technikáival és előadó-művészeti lehetőségeivel hozzájáruljunk a diskurzushoz, cselekvéshez, változáshoz.
Az előadás címe: Impro előadás a digitális világról
Látta, d n ír? még csipás a szemed, d már tudod, ki lájkolta éjjel az új instasztorid? balra húz, v jobbra húz? powerbank nélkül el se indulnál 1 1napos túrán? mér ilyen lassú a gúgle szinkron? a szüleid nyomkövetik a telód? az h lht, h pusztanaménykülsőn ncs 3G? digi first world problems. tele vagyunk velük mi is, ti is.
Hova vezet ez? Hogy formál, alakít át minket a digitalizáció? Mondjátok el ti – ezúttal nem csetben – hogy veletek mizu, mi pedig játsszunk ezzel a kérdéssel, rögtönözve, élőben, együtt gondolkodjunk a témán!
Zero waste életmód. Mi köze a minimalizmushoz? - Kerekasztal
Rengeteget hallunk ma már a hulladékmentességről, hogy mennyire fontos az egyszer használatos műanyagok és egyéb csomagolások elkerülése, hogy egy-egy mindennapos döntésünknek és vásárlásunknak milyen hatása lehet a bolygóra. Számtalan praktikát olvashatunk blogokon, újság cikkekben. A beszélgetés során olyan témákat érintünk, melyek túlmutatnak a praktikumokon és a minimalizmus, az önismeret, a felszabadulás szempontjából nézünk rá a hulladékmentes életmódra, ami lehet, hogy jóval több, mint egyéni hulladékunk mennységének csökkentése.
Társadalmi vállakozó vagyok, aki elkötelezett híve a fenntarthatóságnak. Olyan képzéseket, workshopokat tervezek amiknek középpontjában a tanulás élménye áll. Azt tartom a legfontosabbnak, hogy az emberek ráébredjenek arra, hogy nem a megszerzett termékeken, hanem a tudáson van a hangsúly amit bármikor fel tudnak használni a jövőben és ezzel teremtenek magunak és másoknak is fenntartható életet.
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás témája:
A kevesebb több
Hogyan lehet városiként, bolhapiacok szerelmeseként, tudatos anyaként és vállalkozóként beérni a kicsivel, a kevesebbel, a „nemnövekedéssel”? Megtapasztalhatod az egyszerűség gyönyörűségét és felszabdító erejét!
Kerekasztal beszélgetés témája:
Zero waste életmód. Mi köze a minimalizmushoz?
Rengeteget hallunk ma már a hulladékmentességről, hogy mennyire fontos az egyszer használatos műanyagok és egyéb csomagolások elkerülése, hogy egy-egy mindennapos döntésünknek és vásárlásunknak milyen hatása lehet a bolygóra. Számtalan praktikát olvashatunk blogokon, újság cikkekben. A beszélgetés során olyan témákat érintünk, melyek túlmutatnak a praktikumokon és a minimalizmus, az önismeret, a felszabadulás szempontjából nézünk rá a hulladékmentes életmódra, ami lehet, hogy jóval több, mint egyéni hulladékunk mennységének csökkentése.
Bizonyos értelemben vállalkozó. Egy másikban munkás. Talán tanár is, legalábbis végzettségem szerint. Mindenképpen gondolkodó. Leginkább csodálkozó, akit lépten-nyomon lenyűgöz az élet. A Talpalatnyi Történetek blog társszerzője. Feleségemmel azt a célt tűztük ki, hogy a világban szerzett tapasztalatainkat szeretnénk minél több emberrel megosztani. Az élet szeretete és e világ lenyűgöző csodája vezérel és motivál minket. Szerettünk volna olyan utat keresni, amivel bárki, bármikor hozzájárulhat a világ megőrzéséhez. Ezt a hulladékmentességre való törekvésben találtuk meg a hétköznapokban és utazásaink során is.
Hiszek abban, hogy a szemét nem a háztartásunkban keletkezik, hanem a gondolkodásmódunkban és hogy bár több női képviselője van a zero waste mozgalomnak, ez ugyan úgy a férfiak kihívása is.
[ultimate_spacer height=”20″]
Kerekasztal beszélgetés témája:
Zero waste életmód. Mi köze a minimalizmushoz?
Rengeteget hallunk ma már a hulladékmentességről, hogy mennyire fontos az egyszer használatos műanyagok és egyéb csomagolások elkerülése, hogy egy-egy mindennapos döntésünknek és vásárlásunknak milyen hatása lehet a bolygóra. Számtalan praktikát olvashatunk blogokon, újság cikkekben. A beszélgetés során olyan témákat érintünk, melyek túlmutatnak a praktikumokon és a minimalizmus, az önismeret, a felszabadulás szempontjából nézünk rá a hulladékmentes életmódra, ami lehet, hogy jóval több, mint egyéni hulladékunk mennységének csökkentése.
Végzettségemet tekintve környezetkutató vagyok, szívügyem a környezeti nevelés és szemléletformálás, így ennek szellemében foglalkozom környezetvédelemmel 2006 óta, azon belül is elsősorban a hulladékgazdálkodás és fenntartható fejlődés témájával.
2014-ben kezdtem bele a tudatosan fókuszált, célzott hulladékcsökkentésbe. Munkáim mellett a magánéletemben is fontos volt számomra a mindennapi környezettudatosság, ezért szíven ütött, mikor egy költözés eredményeképp megsokszorozódott a szeméttermelésem. A már-már közhelyként hangzó lépésről-lépésre módszerrel kényelmesen, nehézségek nélkül értem el, hogy az átlagos havi szeméttermelésem egy-másfél éven belül egy tenyérnyire csökkent, az életminőségem pedig ezzel párhuzamosan feltűnően javult.
A Hulladékmentes.hu-t azzal a céllal indítottam útjára, hogy megkönnyítsem másoknak ezt az utat könnyen alkalmazható és kipróbált, de szakmailag megalapozott információk nyújtásával.
[ultimate_spacer height=”20″]
Kerekasztal-beszélgetés résztvevő:
Zero waste életmód. Mi köze a minimalizmushoz?
Rengeteget hallunk ma már a hulladékmentességről, hogy mennyire fontos az egyszer használatos műanyagok és egyéb csomagolások elkerülése, hogy egy-egy mindennapos döntésünknek és vásárlásunknak milyen hatása lehet a bolygóra. Számtalan praktikát olvashatunk blogokon, újság cikkekben. A beszélgetés során olyan témákat érintünk, melyek túlmutatnak a praktikumokon és a minimalizmus, az önismeret, a felszabadulás szempontjából nézünk rá a hulladékmentes életmódra, ami lehet, hogy jóval több, mint egyéni hulladékunk mennységének csökkentése.
Végzettség szerint környezetkutató és humánökológus vagyok, a Humusz Szövetséghez 5 éve kerültem gyakornokként, azóta veszek aktívan részt a szervezet életében. A Humusz azonban több mint 20 éve foglalkozik környezeti neveléssel, érdekérvényesítéssel hulladékos szemléletformálással. A nulla hulladék felé vezető úton eszközünk a példamutatás, valamint a közösségi együttműködések ösztönzése, amellyel hazánkban képviselhetjük a nemzetközi zero waste mozgalmat is.
[ultimate_spacer height=”20″]
Kerekasztal-beszélgetés témája:
Zero waste életmód. Mi köze a minimalizmushoz? – Kerekasztal
Rengeteget hallunk ma már a hulladékmentességről, hogy mennyire fontos az egyszer használatos műanyagok és egyéb csomagolások elkerülése, hogy egy-egy mindennapos döntésünknek és vásárlásunknak milyen hatása lehet a bolygóra. Számtalan praktikát olvashatunk blogokon, újság cikkekben. A beszélgetés során olyan témákat érintünk, melyek túlmutatnak a praktikumokon és a minimalizmus, az önismeret, a felszabadulás szempontjából nézünk rá a hulladékmentes életmódra, ami lehet, hogy jóval több, mint egyéni hulladékunk mennységének csökkentése.
Ha röviden szeretném jellemezni magam, azt mondám, hogy amolyan szelíd aktivista vagyok.
Ha zavarnak bizonyos társadalmi, környezeti problémák, akkor addig nem nyugszom, amíg nem találok valami alternatív megoldást. Kíváncsi vagyok és szeretem megkérdőjelezni a berögzült szokásokat. Ez vezetett el az egyetem alatti több éves nemzetközi önkéntességhez és ahhoz az egy éves világkörüli úthoz is, amire a férjemmel indultam. Utazásaim során hagytam, hogy a megismert emberi sorsok, különböző világnézetek és az, hogy hogy bánunk a környezetünkkel, hassanak rám. Öt éve ismerkedtem meg az önként vállalt egyszerűbb életmóddal és rájöttem arra is, hogy lehet hulladékmentesen élni. Erről az átalakulásról mesélek férjemmel közös blogomon a Talpalatnyi történetekben. A Messzelátó Egyesület inspiráló közegébe már több, mint hét éve kíséri az életemet és ez tette lehetővé azt is, hogy tavaly megvalósuljon a SimpliCity Fesztivál.
Jelenleg a Messzelátó Egyesület szakmai vezetőjeként azon tevékenykedem, hogy minél többekhez eljusson az az ökotudatos személet, aminek az eredménye a kevesebb fogyasztás és kevesebb hulladék termelése.
[ultimate_spacer height=”20″]
Kerekasztal-beszélgetést vezeti:
Zero waste életmód. Mi köze a minimalizmushoz?
Rengeteget hallunk ma már a hulladékmentességről, hogy mennyire fontos az egyszer használatos műanyagok és egyéb csomagolások elkerülése, hogy egy-egy mindennapos döntésünknek és vásárlásunknak milyen hatása lehet a bolygóra. Számtalan praktikát olvashatunk blogokon, újság cikkekben. A beszélgetés során olyan témákat érintünk, melyek túlmutatnak a praktikumokon és a minimalizmus, az önismeret, a felszabadulás szempontjából nézünk rá a hulladékmentes életmódra, ami lehet, hogy jóval több, mint egyéni hulladékunk mennységének csökkentése.
Közgazdászból lett tréner, zen gyakorló, Waldorf tanár és dramatista vagyok. Egyszerűbb gyermekkor szülőtréningeket és egyéni konzultációkat tartok. Több informális oktatási hálózat létrejöttében segédkezdtem (aflatoun.org, egyuttnevetunk.hu, tanodaplatform.hu/, budapestschool.org/ ). Hiszem, hogy fiatal szülőként egy olyan lehetőség van a kezünkben, ami pár év múlva elillan és marad az elszalasztott lehetőség lehangoló érzése. Személyesen is sokat kaptam a tudatos egyszerűség útját járva, szeretném megosztani ezt szülőtársaimmal.
[ultimate_spacer height=”20″]
Workshop témája:
Offline családi egyszerűsítés, örömteli és tartalmas együttlétek
Gyertek el, ha szeretnétek a családotokban több örömteli pillanatot megélni, kilépni a digitális családi együttlétekből. Ehhez keressük együtt az utat egyszerűen megvalósítható kis változtatásokon keresztül. Rengeteg olyan ötletet tudunk megvalósítani gyerekeink bevonásával, amibe már régóta szeretnénk belekezdeni, legyen ez barkácsolás vagy valami új képesség elsajátítása. Sok kisgyermekes családot kísértem, lesz miről mesélni. Ma úgy vélem, hozzákezdeni a legfontosabb. „Amihez a nap elején hozzákezdesz félig már kész is.” Gyűjtsd össze mi, az amibe szertenél belevágni és találjunk utakat arra, hogy tudod ebbe bevonni a gyermekeidet is! A workshopra bátran gyere akkor is, ha még nincs gyermeked!
Fenntartható divat-tanácsadás
Fenntartható divat-tanácsadás
A rendezvényen ötleteket mutatunk és tanácsokat adunk a fenntartható módon való öltözködéshez alkatok és színtípusok szerint egyéni, 15 perces, ízelítő foglalkozás keretében.
Vezeti: Balla Gabi és Mengyán Eszter
[ultimate_spacer height=”20″]
Balla Gabi
A kezdetektől az volt a célom, hogy hétköznapi emberek számára tegyem élvezetessé az öltözködést. Az első benyomáson túl az önkifejezésen át a kreativitásig sorolhatnám, mi jelenik meg a szettben, amit épp magunkra öltünk. Amellett, hogy legtöbb esetben jelentősége van a küllemnek, lehet ez egy játék is a színekkel, fazonokkal, kezdve önmagunk megismerésével. A legszebb, ha mindez tudatosan, átgondoltan valósul meg. Ebben segítek mindannak, aki személyes tanácsadásért fordul hozzám.
[ultimate_spacer height=”20″]
Mengyán Eszter
2016 óta foglalkozom a fenntartható divattal, tudatos ruhavásárlással. Én magam több kihívást végigcsináltam, hogy a saját bőrömön tapasztaljam meg, milyen egyáltalán nem vásárolni ruhát 13 hónapig, vagy 10 ruhadarabból öltözni 10 napig. Szín- és stílustanácsadó, stylist képzéseket végeztem, hogy ne csak cikkeken, hanem személyes tanácsadáson keresztül is segítsem azokat, akik szeretnének (környezet)tudatosabb ruhatárat építeni.
Balla Gabi
[ultimate_spacer height=”20″]
A kezdetektől az volt a célom, hogy hétköznapi emberek számára tegyem élvezetessé az öltözködést. Az első benyomáson túl az önkifejezésen át a kreativitásig sorolhatnám, mi jelenik meg a szettben, amit épp magunkra öltünk. Amellett, hogy legtöbb esetben jelentősége van a küllemnek, lehet ez egy játék is a színekkel, fazonokkal, kezdve önmagunk megismerésével. A legszebb, ha mindez tudatosan, átgondoltan valósul meg. Ebben segítek mindannak, aki személyes tanácsadásért fordul hozzám.
[ultimate_spacer height=”20″]
Workshop témája:
Fenntartható divat-tanácsadás
A rendezvényen Mengyán Eszterrel ötleteket mutatunk és tanácsokat adunk a fenntartható módon való öltözködéshez alkatok és színtípusok szerint egyéni, 15 perces, ízelítő foglalkozás keretében.
Tilesch Anna
[ultimate_spacer height=”20″]
Pszichológus alapdiplomámat a Károli Gáspár Református Egyetemen, mester diplomámat az ELTÉ-n szereztem. Az egyetem elvégzése után óraadó tánérként visszatértem a KRE-re, elvégeztem egy mediátor valamint egy neurolingvisztikus prpgramozás képzést, családterápia fókuszú önismeretet szereztem és mood managerként helyezkedtem el, jelenleg az ingatlan.com-nál dolgozom.
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás témája:
Ki dönti el, hogy mit vásárolsz?
Ki dönti el, hogy mit vásárolsz? Hogy hogyan érzed magad? Hogy mi irányítja a napjaidat? Te? Tényleg te? Eredjünk együtt a túlfogyasztás nyomába és érjük tetten a saját életünkben a manipulációt, ami mindannyiunkra hat nap mint nap, hogy valóban te dönthess.
Oravecz Péter
[ultimate_spacer height=”20″]
1977-ben született Budapesten. Eddig öt verseskötete látott napvilágot, jelenleg első regényét írja, valamint válogatott és új verseit tartalmazó könyvén dolgozik. Volt már állatkerti segédápoló és rádiós szerkesztő-műsorvezető is. Waldorf-intézményekben rendszeresen tart zenés foglalkozásokat és kreatív írás órákat, emellett a Szabad Gondolat szellemtudományi folyóirat állandó szerzője és felelős szerkesztője.
[ultimate_spacer height=”20″]
Kerekasztal-beszélgetés témája:
Életmódváltás irodalommal
Az irodalom kiváló eszköz arra, hogy félelmeinket manifesztáljuk, ugyanakkor arra is, hogy a vágyott idillt megragadjuk, a csodákat felfedjük. Nem hiába fogalmazott Heidegger úgy, hogy a művészet által a létezőt az elrejtettségből az el nem rejtettségbe lehet hozni. Sőt, egyenesen az állítja, hogy a művészet az igazság működésbe lépése. Célunk tehát az, hogy megmutassuk azokat a rejtett tartalmakat, azt a valójában bennünk élő tudást, amit a hétköznapok elfednek, a művészet azonban látni enged. Ehhez egyaránt használjuk az interaktív beszélgetés és a biblioterápia eszközeit. Író-költő kollégáinkkal a természet szeretete köt minket össze, célunk pedig az, hogy saját írásainkból kiindulva, együtt, a közönség segítsége révén tegyük ki a hangsúlyokat, fedjük fel vágyainkat, félelmeinket és mindezek birtokában megfogalmazzuk azokat a lépéseket, amelyek az igazán fontos dolgok felé indítanak el bennünket.
Weiner Sennyey Tibor, Acsai Roland, Szilágyi Nagy Ildikó, Ughy Szabina, Oravecz Péter, Viola Szandra költők, írók közös workshopja.
Lájkolom magam
[ultimate_spacer height=”20″]
Vezeti:
Hölgyek-Urak! Tizenkilenc betűben Körmöczi-Kriván Péter vagyok, négy betűben Peti. Ha belenézek a tükörbe, azt mondom magamról, hogy… ő egy 35 éves fiatalember, borosta nélkül 25-öt is mondhatna, három csodálatos gyermek édesapja, egy csodálatos feleség édesférje, hivatása szerint csapatépítő-mesemondó-mesesíró-drámaíró, ami annyit jelent, hogy Peti szavakkal és szóközökkel foglalkozik, hogy velük kifejezze Peti legfőbb üzenetét, ami így néz ki: JÓL ÉRZEM MAGAM, HA ELDÖNTÖM, HOGY JÓL ÉRZEM MAGAM. Hát ez vagyok szavakkal, bár úgy sejtem, hogy engem is a szavak között fogsz megismerni. Hölgyek-Urak. Süssön Bennetek is a nap. Üdvözlettel, Peti a MeseTaxiból
[ultimate_spacer height=”20″]
„Ugyanazt csináljuk majd, mint a gyerekek 🙂 Vagyis játszunk AKTÍVAN az érzelmekkel. Láttál már gyereket az egyik pillanatban dühöngeni, a másikban nevetni? Ha nem, akkor majd fogsz… nem kell hozzá más, csak digitális bátorság.”
Komáromi Sándor
[ultimate_spacer height=”20″]
22 éve tanítok drámát. 7 éve vagyok apa. A kettő kombinációjából nőtt ki a FÖLNŐTTSÉGEK elnevezésű FB-oldal, mely mára közel 12.000 követővel bír. Jelenleg mesteroktatója vagyok a veszprémi Pannon Egyetemnek, emellett évente 200 gyereket tanítok művészeti iskolás keretek között.
[ultimate_spacer height=”20″]
Interaktív előadás témája:
JÁTÉK VS JÁTÉK – belső kép és virtuális valóság
Az előadás során a „klasszikus” játékok fontosságát szeretném bemutatni. A mintha birodalma, a mágikus realizmus és a meditáció elengedhetetlen az egészséges lelki fejlődéshez, a krízisek megéléséhez és feldolgozásához. A virtuális világ csak lekövetett inger, merőben más működést mutat. Véleményem szerint tudatos szülőként és tanárként sokat tehetünk az egészséges egyensúly megteremtéséért, de ehhez Idő, Türelem és Bizalom szükségeltetik. Az előadást néhány játék működési módjának feltérképezésével szeretném interalktívvá tenni a résztvevők számára. Azt szeretném megmutatni, hogy játékokat és meséket gyártani otthon nem nagy mutatvány, de a végeredmény annál nagyobb csoda!
Fölösleges Áruk Fóruma
[ultimate_spacer height=”20″]
A kiállítás célja rámutatni arra, hogy mennyi felesleges holmit vásárolunk, ami a vásárlás után rögtön a szekrény mélyére vagy a szemetesbe kerül, pedig használati tárgyként forgalmazzák; a természeti erőforrások feleslegesen merülnek ki, a végén pedig nem lesz hová rakni a sok szemetet. További információ a kiállításról itt.
Kónya Beáta
[ultimate_spacer height=”20″]
Sokan nem értik, miért költöztem Békés megyébe, ahonnan sokkal inkább elköltözni szoktak.. Én meg az évtizedes budapesti kommunikációs karrierutam után úgy döntöttem, lecserélem a „fancy” és „busy” életem egy egyszerűbbre, felmondok a 11 országért felelő multis pozíciómban, és a rám váró akár nemzetközi lehetőségekkel szöges ellentétben vidéken újrakezdő leszek, ráadásul a gazdaságilag leszakadó megyék egyikében. Ma a vállalkozásom, a Pikrea keretében abban támogatom a hozzám fordulókat, hogy miként lehet az Instagram az üzleti sikereiket hatékonyan támogató csatorna.
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás témája:
Így fordítsd épülésedre a legkárosabb közösségi platformot
Gyakran sorra veszem, mennyi mindent köszönhetek az Instagramnak. Az önmegvalósításom, a minden eddiginál inspirálóbb munkám, amiben vállalkozó társaim százait segítem évente, azt, hogy vidéken újrakezdő lehetek és szabadabban élhetek jobban kapcsolódva a természettel mint eddig valaha. Pedig a kutatások szerint ez a közösségi alkalmazás a lekárosabb a lelki és mentális egészségünkre. Hogyan lehetséges akkor, hogy nekem egyszerűséget, fókuszáltságot, önismeretet és önfejlesztést hozott az életembe, és csakis az épülésemre szolgált?
Előadásomban elmesélem a saját Instás sikertörténetem, átadom a teljes szemléletet és a gyakorlati tippeket, amivel megúszom a szorongást az Instagramon. Elmesélem azt is, hogyan történhetett meg, hogy az alföldi életem teljesen egyszerű adottságait közvetítve még maga az Instagram is kiemelt 300 millió user előtt, ami páratlan hazai siker, és semmi csillogás-villogás nem kellett hozzá.
Ughy Szabina
[ultimate_spacer height=”20″]
1985-ben született Ajkán, két verseskötet és egy regény (A gránátalma íze) írója, foglalkozott marketingszövegírással, rendezvényszervezéssel és újságírással is, jelenleg a Móra Kiadó irodalmi szerkesztője, emellett irodalom- és meseterápiás önismereti csoportokat vezet.
[ultimate_spacer height=”20″]
Kerekasztal-beszélgetés témája:
Életmódváltás irodalommal
Az irodalom kiváló eszköz arra, hogy félelmeinket manifesztáljuk, ugyanakkor arra is, hogy a vágyott idillt megragadjuk, a csodákat felfedjük. Nem hiába fogalmazott Heidegger úgy, hogy a művészet által a létezőt az elrejtettségből az el nem rejtettségbe lehet hozni. Sőt, egyenesen az állítja, hogy a művészet az igazság működésbe lépése. Célunk tehát az, hogy megmutassuk azokat a rejtett tartalmakat, azt a valójában bennünk élő tudást, amit a hétköznapok elfednek, a művészet azonban látni enged. Ehhez egyaránt használjuk az interaktív beszélgetés és a biblioterápia eszközeit. Író-költő kollégáinkkal a természet szeretete köt minket össze, célunk pedig az, hogy saját írásainkból kiindulva, együtt, a közönség segítsége révén tegyük ki a hangsúlyokat, fedjük fel vágyainkat, félelmeinket és mindezek birtokában megfogalmazzuk azokat a lépéseket, amelyek az igazán fontos dolgok felé indítanak el bennünket.
Weiner Sennyey Tibor, Acsai Roland, Szilágyi Nagy Ildikó, Ughy Szabina, Oravecz Péter, Viola Szandra költők, írók közös workshopja.
Bolla Anita
[ultimate_spacer height=”20″]
„Egyéni életünknek a legfontosabb feladata és értelme, hogy a belső tapasztalatot és lelkünk üzenetét a külső valóságban életre keltsük. Ez a teremtő készség.” Emanuel Müller Foglalkozásaimmal egy fontos célom van. Lelkessé tenni a résztvevőket az életükkel és az élettel kapcsolatban. Olyan önismereti folyamatot indítani el bennük, mely katalizátorként robban be a mindennapjainkba. A természetes, egészséges és együttműködő kapcsolatokért dolgozom. Ami fölösleg, azt dobjuk ki. Ami valóban szükséges, azt tartsuk meg. Igaz ez tárgyakra,szokásokra, kapcsolatokra és érzésekre is. Katarzisélményre épülő workshopomon kísérletet teszünk arra, hogy az őszi időszakot segítségül hívva, felleljük magunkban az érzelmi minimalizmus gyökereit.
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás témája:
Érzelmileg minimálban – Az őszi időszak és a minimalizmus
Élmény! Élmény! Élmény! Tanulni, változtatni, valódi felismerésekre jutni igazán csak úgy lehet, ha saját tapasztalatot szerzünk és érzelmileg bevonódunk abba amit épp csinálunk. A workshopon művészetterápiás módszerekkel szerzünk saját élményt arról, hogy : Mi számunkra az igazán fontos, amire valóban szükségünk van, s mi az, ami már megéredett arra, hogy kiszanáljuk az életünkből, mint egy-egy fölöslegessé vált ruhadarabot. Fő hangsúlyt kapnak a foglalkozás során azok a kapcsolatok és érzelmek, melyek nem viszik már előrébb az életünket, s inkább hátráltatnak minket, mint segítenek. Játékkal, rituáléval, a természeti évkör bevonásával és alkotással kerülünk közelebb a belső válaszainkhoz, hogy hogyan tudjuk egyszerűsíteni az érzelmi életünket, lerakni egy nagy batyut, s csak továbbvinni azt az írmagot a következő évre, amire tényleg szükségünk van. Légy te is érzelmileg minimalista. Találd meg a belső írmagod, ültesd el, s nézd meg mivé növi ki magát 2020-ban.
Kovács Heni
[ultimate_spacer height=”20″]
A minimalizmus és környezettudatosság néhány évvel ezelőtt gyűrűzött be az életembe, azóta igyekszem odafigyelni rá, hogy tudatos vásárló legyek. Vagy tudatos nemvásárló. Ma egy blogon osztom meg a tapasztalataimat másokkal azért, hogy a fogyasztás csökkentését ne áldozatként, hanem a valódi értékekre koncentrálásként éljük meg.
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás témája:
Vásárlásmentes hónapok, avagy hogyan éljük meg pozitívan a fogyasztásunk csökkentését?
Mióta világ a világ, az emberek folyton arra törekedtek, hogy minél több holmit birtokoljanak. 2050-ben azonban már 9,5 milliárdan leszünk a bolygón, miközben a Föld erőforrásai apadóban vannak, a jelenlegi fogyasztási trend tehát nem fenntartható többé. A vásárlásainkat drasztikus csökkentenünk kell. De hogyan lehetséges pozitívan megélni a nemvásárlást, miközben a jelenlegi társadalom azt tukmálja belénk, hogy az emberi értékünk a megvásárolt javakkal egyenlő? Hogyan lehet hónapokig úgy élni, hogy az alapvető fogyasztási cikkeken kívül semmit nem veszünk, nem csábulunk el a lakásdekorációk, ruhák, elektronikai eszközök láttán? Mire tanítanak bennünket egyáltalán ezek a vásárlásmentes időszakok? Az előadásomon arról fogok beszélni, miképpen szoktam le a vásárlásról, és hogyan vált sokkal eredményesebbé az életem azáltal, hogy tudatosan csökkentettem a fogyasztásom.
Kenyeres András
[ultimate_spacer height=”20″]
A Kenyeres Consulting alapítója, tulajdonosa, business coach, a Budapesti Metropolitan Egyetem tanára, a Magyar férfi vízilabda-válogatott kommunikációs és mentális tanácsadója, a Győztes gondolkodás c. könyv szerzője, az Igenek és nemek podcast házigazdája. A tudatos technológia-használat, a prioritások kezelése és megvalósítása témájában dolgozik második könyvén.
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás témája:
A kütyüfüggőség, információ-tsunami és tisztánlátás. Hogyan hozzunk létre egy olyan figyelemdiétát, amely a mi prioritásainkra épül?
Mik a prioritásaink? Ezek tényleg a mieink, vagy mások, a környezetünk, a családunk határozták meg az „utunkat”? Ténylegesen a számunkra elsődlegesen fontos dolgokra figyelünk a mindennapjainkban? Mennyiben zavarnak a különféle „tech-zajok” (facebook, instagram, okostelefon-használat, stb.)? Mennyiben irányítanak bennünket saját érdekeinkkel szemben ezek az eszközök? Beszéljünk arról, ami ma talán a legfontosabb: mire figyelünk oda és mire nem? Döntsünk: hagyjuk, hogy irányítsanak, meghatározzák, hogy kik vagyunk, kik a barátaink, hogy miket teszünk, mit gondoljunk vagy, hogy mit vásároljunk, vagy mi magunk akarjuk irányítani a sorsunk alakulását? Gyertek, induljunk el ezen az úton , beszéljünk, vitatkozzunk róla!
Molnár Csaba
[ultimate_spacer height=”20″]
Mit mond rólunk a kapcsolatunk a pénzzel – amikor és ahogyan költjük, amikor befektetjük, megtakarítjuk, vagy támogatásra fordítjuk? Amikor életünkben kiemelt céllá tesszük, vagy épp ellenkezőleg, piszkosnak tartjuk, elutasítjuk? Láthatóan társadalmi szinten is nyerünk azzal, ha friss szemmel nézünk körül életünk e területén. Molnár Csaba vagyok, az átalakulás idején, 2010-ben csatlakoztam a MagNet Bankhoz, e kérdések kutatására, a felvállalt közösségi banki stratégia megvalósítására.
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás témája:
Üzleti felelősség, közösségi összefogás
A jövő gazdaságának nyilvánvalóan azokat kell támogatnia, akik aktívan hozzájárulnak az értékteremtés (making) rendszeréhez, szemben azzal a régi és ösztönös renddel, ami azokat jutalmazza, akik minél inkább képesek kizsákmányolni (taking) az értékeket. Hogyan írhatnánk felül alapvető meggyőződéseinket arról, mit jelent az ‘érték’ és a ‘haszon’ fogalma a gazdaságban, – amely nem elkülönülten működik a környezettől és a társadalomtól? Milyen és mekkora szerep jut ebben a paradigmaváltásban a (tudatos) egyéneknek vagy közösségeknek? Ennek a kollektív értékteremtő folyamatnak az üzleti, gazdasági értékét, helyét, szerepét is keressük a magunk úttörő módján, közösségi banki eszközeinkkel, szolgáltatásainkkal. Kihívásokkal teli úton, gyakran kényelmetlenül szembesítő, de mégis inspiráló módon.
Szabó Gyula
[ultimate_spacer height=”20″]
Az elmúlt tíz évet az Ökoszolgálatnál töltöttem, ahol holisztikus zöld életmódváltással foglalkozom. Mitől holisztikus? Maga az életmódváltás csak a sokadik lépés a hosszú úton. Megismerni a körülöttünk lévő világot, megtalálni ebben a helyünket úgy, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben, a közösségeinkben, újra kapcsolódni a Természethez, megtalálni saját belső utunkat és személyes motivációnkat a váltásra.
Ebben igyekszünk segíteni minél több városlakónak programjainkon, tréningjeinken a Zöld Zug közösségi térben vagy valahol a Természetben.
[ultimate_spacer height=”20″]
Workshop témája:
Legyünk JÓL egy összeomló világban, hogy legyen aki felépít egy jobbat!
Az mostanra kiderült, hogy jelen életmódunk javítgatása, pofozgatása, zöldítése már nem lesz elég.
Az is egyre nyilvánvalóbb, hogy a sikeres életmódváltás nem kívülről – másoktól, a médiából, a zöld megmondó emberektől…stb., hanem belülről fakad. Bolygónk jóllétéhez személyes és közösségi jóllétünkön keresztül vezet az út.
De hogyan legyünk JÓL, ha nap mint nap azt látjuk és olvassuk, hogy összedől a világ, élhetetlenné válik a bolygó?
A workshop-on beszélünk egy kicsit a jóllét körforgásról, majd összegyűjtjük mit is tehetünk, ha nem a kollektív öngyilkosságot választjuk. Hogyan tudjuk a növekvő fenyegetettséget tettekre fordítani, hogyan tudjuk a negatív jövőképet pozitív, alkotó energiává formálni. Hogyan tudunk JÓL lenni és JÓT tenni.
Majd’ elfelejtettem, hogy nem én fogom megmondani a tuti megoldást. Sokkal inkább a résztvevők saját történeteiből rakjuk össze közösen. Várom a körben a tiédet is!
Mengyán Eszter
[ultimate_spacer height=”20″]
2016 óta foglalkozom a fenntartható divattal, tudatos ruhavásárlással. Én magam több kihívást végigcsináltam, hogy a saját bőrömön tapasztaljam meg, milyen egyáltalán nem vásárolni ruhát 13 hónapig, vagy 10 ruhadarabból öltözni 10 napig. Szín- és stílustanácsadó, stylist képzéseket végeztem, hogy ne csak cikkeken, hanem személyes tanácsadáson keresztül is segítsem azokat, akik szeretnének (környezet)tudatosabb ruhatárat építeni.
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás témája:
Az vagy, amit viselsz? – Ruhatárépítés lépésről lépésre
Azt tapasztalom, a divat szitokszóvá vált, a fenntartható divatra pedig lehet haragudni, mert túl drága, túl kicsi a kínálat és még az sem biztos, hogy örökre szólnak a vásárolt ruhadarabok. A környezettudatos öltözködésnek megannyi buktatója van, ugyanakkor rengeteg pluszt adhat. Az előadáson a ruhatárépítés tippjei és trükkjei mellett ezekről is szó esik.
Schell Gergely
[ultimate_spacer height=”20″]
Pszichológusként és párterapeutaként egyénekkel és párkapcsolatokkal dolgozom. Pszichológiai tanácsadást oktatok egyetemi hallgatóknak. Meditációs praxisomban a mindfulness mellett a különféle vallási hagyományok, különösen a kereszténység meditációs lehetőségeit kutatom.
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás témája:
Net és spiritualitás – mit tanulhatunk a korai és a mai szerzetesektől arról, hogyan is érdemes élni?
Az érdeklődők megismerhetik azt, mit gondoltak a korai remeték és szerzetesek az egyszerű életről, és egy mai kontemplatív rend (a bencések) példáján keresztül megismerhetik, hogyan és miért kapcsolódhatunk be mindannyian a keresztény meditáció gyakorlatába. Ezzel párhuzamosan szót ejtünk a buddhista és muszlim lehetőségekről, miközben néhány egyszerű gyakorlatot is elvégzünk.
Gátfalvi Boglárka
[ultimate_spacer height=”20″]
Hivatásom fő célja, hogy egy rendezettebb és tisztább környezetben és világban éljünk. Hiszek abban, hogy ha az életterünk rendben van, akkor az kihat a belsőnkre is és nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak leszünk. Az Otthonszervezés számomra egy eszköz ahhoz, hogy közelebb kerüljünk önmagunk megismeréséhez, megértéséhez. Ennek első lépése, hogy a tárgyaink között rendet teszünk.
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás témája:
Teremtsünk REND-et az életünkben! De mi a rend? Hol kezdődik és hogyan lehet fenntartani?
Miért fontos ezzel foglalkozni? Milyen hatással vannak ránk a minket körülvevő tárgyak? Hogyan tudjuk elérni, hogy rend legyen az otthonunkban és hogyan tudjuk azt fenntartani? Hogyan vonjuk be a család többi tagját is az otthonszervezésbe, házimunkába? Ezek és számos ehhez hasonló kérdés kerül megválaszolásra.
Márky Ádám
[ultimate_spacer height=”20″]
Amerikában szakvizsgáztam életmódorvostanból, így a Nemzetközi Életmód Orvostani Társaság első magyar életmód szakorvosa, az Amerikai Életmód Orvostani Társaság tagja vagyok. A Longevity Project egyik alapítójaként, a harvardi Culture of Health modell alapján vezetek vállalti egészségprogramokat, oktatok orvostanhallgatókat és szervezetpszichológusokat, kedvenc témám pedig a pszichológiai flexibilitás és a magatartásváltozás.
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás témája:
Miben vagy jelen; a történetedben vagy a valóságban?
Rengeteget lehet hallani arról, milyen rossz ha nem vagyunk jelen; rontja emberi kapcsolataink minőségét, rosszat tesz a hatékonyságunk és még szorongáshoz is vezet. Ha viszont ilyen rossz, akkor vajon miért alakítottunk ki egy olyan világot, ahol ennyire könnyű kilépni a valóságból? Az előadásban a pszichológiai flexibilitás modelljén keresztül nézzük meg, hogy miért veszélyes ha a magatartásunkat nem a tetteink következménye, hanem a fejünkben lévő történet határozza meg és hogy mit tehetünk a mindennapokban azért, hogy a valósághoz és ne csak a fejünkben lévő történetekhez alkalmazkodjunk.
Lupui Iza
[ultimate_spacer height=”20″]
Nem születtem minimalistának, és ahogy a legtöbben, az oda vezető utat én is lomtalanítással kezdtem. Megváltam féltve őrzött kacatoktól, értékesnek hitt, de valójában csak porfogónak alkalmas holmiktól, sosem hordott ruháktól, edényektől, könyvektől. Tulajdonképpen minden tárgytól, ami nem szolgált engem. A folyamat itt nem ért véget. Ez az új nézőpont bekúszott az életem más területeire: megmutatkozik a vásárlásban, az étkezésben, a kapcsolataimban. Utóbbira nagy hangsúlyt fektetek a munkámban is. Ügyfeleimmel azon is dolgozunk, hogy elengedjék azokat a kapcsolatokat, amelyek mérgezik, és szorosabbá fűzzék azokat, amelyek építik őket.
[ultimate_spacer height=”20″]
Workshop témája:
Hogyan függetlenedjünk a mérgező kapcsolatoktól?
Gondolkodtál valaha azon, kik azok az emberek, akiknek a társaságában nem érzed jól magad? És azon, meddig akarsz még megfelelni annak, aki emberszámba sem vesz? És az eszedbe jutott már, hogy milyen hatással vannak az életedre a mérgező emberek? Az életünk rövid, nagyon szerencsés esetben 70-80-90 év. Ennyi tél, tavasz, nyár és ősz, amit élvezhetünk. Legyen ez az ősz az, amikor rendezed a kapcsolataidat! A workshopon kevés időnk lesz, mindössze 90 perc. Kevés arra, hogy végigvigyünk egy folyamatot, de a legfontosabb kérdésekre pont elég a 1,5 óra. Megnézzük, milyen gondolatok, hiedelmek bénítanak meg a mérgező kapcsolataiddal szemben. Megnézzük, kik azok, akik nem becsülnek téged eléggé. Emellé útravalót kapsz, amivel megteheted a következő lépést az elfogadó, támogató kapcsolatok felé.
Életmódváltás irodalommal
Az irodalom kiváló eszköz arra, hogy félelmeinket manifesztáljuk, ugyanakkor arra is, hogy a vágyott idillt megragadjuk, a csodákat felfedjük. Nem hiába fogalmazott Heidegger úgy, hogy a művészet által a létezőt az elrejtettségből az el nem rejtettségbe lehet hozni. Sőt, egyenesen az állítja, hogy a művészet az igazság működésbe lépése. Célunk tehát az, hogy megmutassuk azokat a rejtett tartalmakat, azt a valójában bennünk élő tudást, amit a hétköznapok elfednek, a művészet azonban látni enged. Ehhez egyaránt használjuk az interaktív beszélgetés és a biblioterápia eszközeit. Író-költő kollégáinkkal a természet szeretete köt minket össze, célunk pedig az, hogy saját írásainkból kiindulva, együtt, a közönség segítsége révén tegyük ki a hangsúlyokat, fedjük fel vágyainkat, félelmeinket és mindezek birtokában megfogalmazzuk azokat a lépéseket, amelyek az igazán fontos dolgok felé indítanak el bennünket.
Weiner Sennyey Tibor, Acsai Roland, Szilágyi Nagy Ildikó, Ughy Szabina, Oravecz Péter, Viola Szandra költők, írók közös workshopja.
Kulcsár Gabriella és Kövér András
[ultimate_spacer height=”20″]
Mi egy életvidám, emberszerető, alkotókedvű, családközpontú páros vagyunk, egy kislány és egy kisfiú szülei. A szimplasziget.hu a mi „kék madár-expedíciónkat” mutatja be, a meghitt minimalizmus megvalósításának rögös útjain.
[ultimate_spacer height=”20″]
Kerekasztal beszélgetés résztvevők:
Egyszerűen élő családok- kerekasztal beszélgetés
Sokunkban felmerül, hogy a minimalizmusra való törekvés egészen addig működik, amíg az első gyermek meg nem érkezik a családba. Ekkor borul minden eddig bevezetett gyakorlat és újra meg kell találnunk az egyensúlyt, néha kompromisszumok kell kötnünk. Sokakat pedig épp a gyerekek érkezése és a háztartásban felhalmozódó játékok mennyisége sarkall arra, hogy életmódot váltsanak. Mennyit szabad, szabad-e tévét nézni a gyerekeknek, mikor ismertessük meg őket a digitális világgal? Hol van a minimalizmus határa és mi történik, amikor óvodába mennek a gyerekek?
Horváth Irma bevált praktikákról és az önkéntesen egyszerű élet buktatókról kérdezi meghívott beszélgető partnereinket Faragó Ágit, Bitay Andit illetve Kulcsár Gabriella és Kövér András házaspárt
Bitay Andi
[ultimate_spacer height=”20″]
Három éve írom blogomat a minimalizmus és a környezettudatosság témakörében. A kisfiam születését követően fordultam egy természetesebb, megfontolt és tudatos életmód felé. Tartalmaimmal abban segítem az olvasókat, hogyan tudnak egy kacatmentes otthont kialakítani és egyszerűbb életet élni gyerekkel, a városban.
[ultimate_spacer height=”20″]
Kerekasztal-beszélgetés résztvevő
Egyszerűen élő családok- kerekasztal beszélgetés
Sokunkban felmerül, hogy a minimalizmusra való törekvés egészen addig működik, amíg az első gyermek meg nem érkezik a családba. Ekkor borul minden eddig bevezetett gyakorlat és újra meg kell találnunk az egyensúlyt, néha kompromisszumok kell kötnünk. Sokakat pedig épp a gyerekek érkezése és a háztartásban felhalmozódó játékok mennyisége sarkall arra, hogy életmódot váltsanak. Mennyit szabad, szabad-e tévét nézni a gyerekeknek, mikor ismertessük meg őket a digitális világgal? Hol van a minimalizmus határa és mi történik, amikor óvodába mennek a gyerekek?
Horváth Irma bevált praktikákról és az önkéntesen egyszerű élet buktatókról kérdezi meghívott beszélgető partnereinket Faragó Ágit, Bitay Andit illetve Kulcsár Gabriella és Kövér András házaspárt
Egyszerűen élő családok - kerekasztal beszélgetés
Sokunkban felmerül, hogy a minimalizmusra való törekvés egészen addig működik, amíg az első gyermek meg nem érkezik a családba. Ekkor borul minden eddig bevezetett gyakorlat és újra meg kell találnunk az egyensúlyt, néha kompromisszumok kell kötnünk. Sokakat pedig épp a gyerekek érkezése és a háztartásban felhalmozódó játékok mennyisége sarkall arra, hogy életmódot váltsanak. Mennyit szabad, szabad-e tévét nézni a gyerekeknek, mikor ismertessük meg őket a digitális világgal? Hol van a minimalizmus határa és mi történik, amikor óvodába mennek a gyerekek?
Horváth Irma bevált praktikákról és az önkéntesen egyszerű élet buktatókról kérdezi meghívott beszélgető partnereinket Faragó Ágit, Bitay Andit illetve Kulcsár Gabriella és Kövér András házaspárt
Acsai Roland
[ultimate_spacer height=”20″]
Radnóti-díjas, Zelk Zoltán-díjas, Bárka-díjas és Res Artis-díjas író, költő, műfordító és drámaíró vagyok. Tizenöt könyvem jelent meg eddig, és nyolcvan (többnyire ifjúsági) regény látott napvilágot a fordításomban. Verseimet és prózáimat rendszeresen műsorra tűzi a magyar tévé és a rádió. Újabban az irodalmi igényű fantasyt ötvözöm a disztópiával. A költészetemben dominálnak az állat- és természetversek, és közel áll hozzám a minimalizmus.
[ultimate_spacer height=”20″]
Workshop témája:
Életmódváltás irodalommal
Az irodalom kiváló eszköz arra, hogy félelmeinket manifesztáljuk, ugyanakkor arra is, hogy a vágyott idillt megragadjuk, a csodákat felfedjük. Nem hiába fogalmazott Heidegger úgy, hogy a művészet által a létezőt az elrejtettségből az el nem rejtettségbe lehet hozni. Sőt, egyenesen az állítja, hogy a művészet az igazság működésbe lépése. Célunk tehát az, hogy megmutassuk azokat a rejtett tartalmakat, azt a valójában bennünk élő tudást, amit a hétköznapok elfednek, a művészet azonban látni enged. Ehhez egyaránt használjuk az interaktív beszélgetés és a biblioterápia eszközeit. Író-költő kollégáinkkal a természet szeretete köt minket össze, célunk pedig az, hogy saját írásainkból kiindulva, együtt, a közönség segítsége révén tegyük ki a hangsúlyokat, fedjük fel vágyainkat, félelmeinket és mindezek birtokában megfogalmazzuk azokat a lépéseket, amelyek az igazán fontos dolgok felé indítanak el bennünket.
Weiner Sennyey Tibor, Acsai Roland, Szilágyi Nagy Ildikó, Ughy Szabina, Oravecz Péter, Viola Szandra költők közös workshopja.
Szilágyi-Nagy Ildikó
[ultimate_spacer height=”20″]
1995 óta írok szépirodalmat és gyakorlok jógát. Kortárs magyar próza területén szereztem PhD-fokozatot. Jógaterápiás tanulmányaim (Indu Arora vezetésével) végképp meggyőztek arról, amit saját életemben is tapasztaltam: Az egyszerű, letisztult élet vezet az egészséghez. Egy novelláskötetet és két regényt olvashatsz tőlem, és jöhetsz hozzám terápiás szemléletű Ayurvedikus jóga órákra és egyéni konzultációkra.
[ultimate_spacer height=”20″]
Workshop témája:
Életmódváltás irodalommal
Az irodalom kiváló eszköz arra, hogy félelmeinket manifesztáljuk, ugyanakkor arra is, hogy a vágyott idillt megragadjuk, a csodákat felfedjük. Nem hiába fogalmazott Heidegger úgy, hogy a művészet által a létezőt az elrejtettségből az el nem rejtettségbe lehet hozni. Sőt, egyenesen az állítja, hogy a művészet az igazság működésbe lépése. Célunk tehát az, hogy megmutassuk azokat a rejtett tartalmakat, azt a valójában bennünk élő tudást, amit a hétköznapok elfednek, a művészet azonban látni enged. Ehhez egyaránt használjuk az interaktív beszélgetés és a biblioterápia eszközeit. Író-költő kollégáinkkal a természet szeretete köt minket össze, célunk pedig az, hogy saját írásainkból kiindulva, együtt, a közönség segítsége révén tegyük ki a hangsúlyokat, fedjük fel vágyainkat, félelmeinket és mindezek birtokában megfogalmazzuk azokat a lépéseket, amelyek az igazán fontos dolgok felé indítanak el bennünket.
A workshop Viola Szandra szervezésében Weiner Sennyey Tibor, Acsai Roland, Szilágyi Nagy Ildikó, Ughy Szabina, Oravecz Péter költők meghívásával vasólul meg.
A workshop leírását készítette: Viola Szandra
Viola Szandra
[ultimate_spacer height=”20″]
A szentesi származású Viola Szandra a Pázmány Péter Katolikus Egyetem magyar-kommunikáció-filozófia-pedagógia szakán diplomázott köztársasági ösztöndíjas hallgatóként. Első verseskötete 2008-ban jelent meg Léleksztriptíz címmel. Számos irodalmi-művészeti folyóiratban publikál rendszeresen. 2013-ban ő képviselte országunkat Bakuban a 20 ország részvételével megrendezett Költőnők Nemzetközi Konferenciáján. 2012-ben és 2016-ban NKA alkotói ösztöndíjat nyert. Performanszaival, költészeti akcióival, valamint 2014-ben megjelent Testreszabás című kötetével új műfajt teremtett: a testverselést. A Testköltészet mind tematikusan, mind vizuálisan reagálni kíván a 20. századi filozófia nagyjainak gondolataira, valamint saját korának testmítoszaira. Nem csupán saját alkotásait állítja a művészet szolgálatába, szerkesztőként, műsorvezetőként is sokat tesz tehetséges kortársai segítéséért.: Poétikon című rádiós műsorában az élő klasszikusok és az ifjú tehetségek is bemutatkozhatnak. 2017-ben, az Ünnepi Könyvhéten útjára indította a “Viselj verset!” kampányát: a Testverselő ezúttal egyedi, ideiglenes tetováláskollekciót tervezett, melyet kortárs költők idézeteiből állított össze, 2018-ban pedig a Hungarikum Pódium segítségével, a kampány második állomásaként megalkotta a „Hozd divatba az irodalmat!” irodalmi fashion show-t.
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás témája:
Életmódváltás irodalommal
Az irodalom kiváló eszköz arra, hogy félelmeinket manifesztáljuk, ugyanakkor arra is, hogy a vágyott idillt megragadjuk, a csodákat felfedjük. Nem hiába fogalmazott Heidegger úgy, hogy a művészet által a létezőt az elrejtettségből az el nem rejtettségbe lehet hozni. Sőt, egyenesen az állítja, hogy a művészet az igazság működésbe lépése. Célunk tehát az, hogy megmutassuk azokat a rejtett tartalmakat, azt a valójában bennünk élő tudást, amit a hétköznapok elfednek, a művészet azonban látni enged. Ehhez egyaránt használjuk az interaktív beszélgetés és a biblioterápia eszközeit. Író-költő kollégáinkkal a természet szeretete köt minket össze, célunk pedig az, hogy saját írásainkból kiindulva, együtt, a közönség segítsége révén tegyük ki a hangsúlyokat, fedjük fel vágyainkat, félelmeinket és mindezek birtokában megfogalmazzuk azokat a lépéseket, amelyek az igazán fontos dolgok felé indítanak el bennünket.
Weiner Sennyey Tibor, Acsai Roland, Szilágyi Nagy Ildikó, Ughy Szabina, Oravecz Péter, Viola Szandra költők közös workshopja.
Horváth Irma
[ultimate_spacer height=”20″]
Igazi ‘making things happen’ girl. Irmát, ha elragadja a lelkesedés, nincs számára lehetetlen. Különböző projektjeit a közösségépítés, erőforrásközpontúság és a megoldásfókusz fogja össze. Leginkább akkor keresik, ha csapat- vagy vezetőfejlesztésről van szó. Mostanában a fő foglalkozása elfogultan büszke anyuka és Mompreneurs Nagykövet.
[ultimate_spacer height=”20″]
Közösségépítő foglalkozások a fesztivál alatt
Imádtam táborozni. Különösen a saját csoportjaimat szerettem. Nemcsak azért, mert a megérkezés pillanatától azt érezhettem, hogy tartozom valahová és a sok ismeretlen ember tömegében rögtön volt valaki, akivel összemosolyogtunk, akinek lehetett lelkesedni. De azért is, mert miközben az engem ért élményekre reflektáltam ezekben a kiscsoportokban, itt voltak a legsorsfordítóbb felismeréseim magammal és a világgal kapcsolatban. Ezt az élményt szeretnénk megadni a Simplicity Fesztivál résztvevőinek. Egy csapat, ami a tiéd, ahol rögtön otthon lehetsz, ahol a csapatkísérő szeretetteljes nyitott kíváncsisággal ad teret a felismeréseid megfogalmazására. Érezd meg a közösség erejét.
Mészáros Péter
[ultimate_spacer height=”20″]
A slam egy modern előadóművészeti műfaj, mely egyre népszerűbb Magyarországon. Lassan 10 éve foglalkozok kreatív szövegalkotással és jelenleg kommunikációs szakértőként online stratégiák összeállításán dolgozok.
[ultimate_spacer height=”20″]
Slam Poetry előadás témája:
Betűpazarlás
Az előadásban görbe tükröt állítunk saját magunknak, melyhez néha elég csupán 90 karakter is.
Erdélyi Boróka
[ultimate_spacer height=”20″]
Bonyolult módszerek, korszakalkotónak kikiáltott időmenedzsment rendszerek helyett az egyszerű, de nagyszerű megoldások híve vagyok. Célom, hogy leszámoljak a “nincs rá időm” mítoszával, és minél több embernek megmutassam, hogy igenis létezhet egyensúly a mai túlpörgött világban is. Pareto Lánya című blogomon olvashatsz időmenedzsmentről, hatékonyságról, munkamódszerekről, háztartás- és életvezetésről, rendszerezésről, önfejlesztésről, de a szívemnek oly kedves egyszerűbb életmód, illetve hétköznapi minimalizmus témák is előkerülnek. Ha még jobban szeretnél elmélyedni a témában, figyelmedbe ajánlom workshopjaimat, online tréningjeimet, személyre szabott segítséget pedig konzultációim során nyújtok.
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás témája:
Digitális egyensúly-találj nyugalmat az online nyüzsgésben!
A digitális egyensúly témaköre mind szakmailag, mind magánemberként rendkívül fontos számomra. Időgazdálkodás tanácsadóként a munkám során nagyon gyakran tapasztalom, hogy az ügyfeleim idővel kapcsolatos küzdelmeiért jelentős mértékben az internet, az okostelefon, valamint a közösségi média felelősek; feleségként és anyaként pedig a magánéletemet szeretném megóvni a digitális világ mindenhová befolyó hatásaitól: a családommal töltött időt szeretném valóban családi időként megélni, és fontos célom az is, hogy példát mutassak a gyerekeimnek, hogy ők már tudatos felhasználókként léphessenek be az online világba. Számomra sem könnyű a határállítás. A munkám jelentős részét számítógépen végzem, méghozzá vállalkozóként kötetlen munkaidőben, az otthoni irodámban – azaz a szakmai teendőim nemcsak térben, de időben is összefolynak a magánéletemmel. Sőt, a magánéletem egyes területei is összeérnek: mivel távol élek a barátaimtól, gyakran chatelünk, s bizony van, hogy éppen a játszószőnyegről válaszolok a barátnőmnek. S mivel nincs tévénk, a szükséges esti agymosás élményét – sokakhoz hasonlóan – számomra is a Facebook jelenti. Manapság az online világtól tökéletesen elszigetelődni – akár csak pár óra erejéig is – meglehetősen nehéz. Ám úgy gondolom, nem is feltétlenül cél. Rövid távon ugyan valóban működhetnek a kihívások, 7 vagy éppen 30 napos kihívások keretében megvalósított digitális méregtelenítések, de fenntartható eredményeket csak egy egészséges egyensúly – méghozzá személyre szabott, önállóan megalkotott egyensúly! – hozhat. Előadásomban a digitális egyensúly mibenlétéről fogok mesélni, illetve olyan irányelveket fogok Veled megismertetni, amelyek segítségével Te is meglelheted és kialakíthatod a saját egyensúlyodat, és ezzel élhetőbbé teheted az életed.
Kapitány-Fövény Máté
[ultimate_spacer height=”20″]
Kapitány-Fövény Máté a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karának adjunktusa, illetve a Nyírő OPAI Drogbeteg Gondozójának klinikai szakpszichológusa. Több, mint 10 éve foglalkozik a szenvedélybetegségekkel, mind a klinikai ellátás/terápia, mind a kutatás/oktatás területén. Nevéhez köthető a VoltEgySzer interaktív prevenciós mobilalkalmazás és a Tudat-törő prevenciós szabadulószoba projektje is. Rendszeres résztvevője ismeretterjesztő rendezvényeknek. 2018-ban ‘Függőben: az alkoholizmus lélektana’ címmel jelent meg kötete a HVG Kiadó gondozásában. Új könyve ‘Ezerarcú függőség: sorsok a szenvedélybetegség mögött’ címmel várhatóan idén jelenik meg.
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás témája:
Virtuális énünk, digitális jelenlétünk: az online létezés mint pótcselekvés
Az elmúlt évtizedben az internet-hozzáférés globális elterjedésével digitális jelenlétünk egyre meghatározóbbá vált. Az online tereket a munkán, kapcsolattartáson és játékon kívül az önbemutatás eszközeként is használjuk. A világ internethasználatát elemző Global 2019 jelentése szerint átlagosan 7 órát töltünk naponta a világhálón. És mindössze 6 másodpercet várunk új email üzenetünk megnyitásáig. Ennek kapcsán számos, égetően aktuális kérdés merül fel. Hogyan hat ez az intenzív digitális jelenlét valós identitásunkra? Hogyan formálja át kommunikációs stílusunkat, és miképpen alakítja személyes kapcsolatainkat? Miért válik addiktívvá az online tevékenység? Mit helyettesítünk vele? És mi elől menekülünk általa? Az interaktív előadáson többek között ezekre a kérdésekre keressük a választ, miközben sorra vesszük azokat az alternatívákat is, amik kivezethetnek minket a virtuális függőség kelepcéjéből.
Herendi Kata
[ultimate_spacer height=”20″]
Bár sokan úgy gondolják, magam ellen beszélek, hiszen online magazint írok (www.pszichoforyou.hu), pszichológusként és szerkesztőként is hiszek abban, mennyire fontos tudatosnak maradnunk az online jelenlétünkkel kapcsolatban, és időről időre megengednünk magunknak egy kis – vagy akár egy nagy – szünetet is benne.
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás témája:
Digitális detox
Naponta átlagosan 47 alkalommal vesszük elő az okostelefonunkat, és több mint négy órát töltünk online a különböző eszközeinken. Mi áll ezeknek a rémisztően magas számoknak a hátterében, és mit tehetünk, miért kell egyáltalán tennünk azért, hogy csökkenthessük őket? Erről, és a digitális detox első lépéseiről beszélgetünk majd.
Körmöczi-Kriván Péter
[ultimate_spacer height=”20″]
Hölgyek-Urak! Tizenkilenc betűben Körmöczi-Kriván Péter vagyok, négy betűben Peti. Ha belenézek a tükörbe, azt mondom magamról, hogy… ő egy 35 éves fiatalember, borosta nélkül 25-öt is mondhatna, három csodálatos gyermek édesapja, egy csodálatos feleség édesférje, hivatása szerint csapatépítő-mesemondó-mesesíró-drámaíró, ami annyit jelent, hogy Peti szavakkal és szóközökkel foglalkozik, hogy velük kifejezze Peti legfőbb üzenetét, ami így néz ki: JÓL ÉRZEM MAGAM, HA ELDÖNTÖM, HOGY JÓL ÉRZEM MAGAM. Hát ez vagyok szavakkal, bár úgy sejtem, hogy engem is a szavak között fogsz megismerni. Hölgyek-Urak. Süssön Bennetek is a nap. Üdvözlettel, Peti a MeseTaxiból
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás és workshop témája:
Digitális érzelmek a szmájli világában 🙂
Egyszer volt egy ember, aki lejött a fáról és kiegyenesedett. Majd az ember leült a billentyűzet elé és begörbült. Így 😊 És így ☹ A kettő között, mi a különbség? Majd megtudod, ha nem tudod. És ha azt hiszed, hogy tudod, akkor megtudod, hogy nem tudod… végeredményben tudni fogod 😊 A lényeg, hogy az ember szíve ott dobog a billentyűzeten (digitális szívbillentyű), amitől az ember élete egyik és másik oldalra is billenhet. Már nem kell ahhoz látni a másikat, hogy tudjuk, mit érez? A chatablakon látszik, ha a másik bujkál, ha takar valamit, mondjuk magát, az érzéseit. A chatablakon a könny is képes kifolyni. ☹ A chatablakon látszik, ha repül a billentyűzet, mondjuk a falnak. ☹ A chatablakon látszik, ha remeg a kéz és vacog… mert a chatablak is nyitható, ha kinyitod. 😊
Csizmadia Máté
[ultimate_spacer height=”20″]
Albert Einstein szerint a „a világ, amit teremtettünk, a gondolkodásunk eredménye; nem lehet megváltoztatni a gondolkodásunk megváltoztatása nélkül.” Mégis mikor a Föld megmentése kerül szóba a legtöbben mutogatunk valakire. Nem is csoda. Gondolkodásunk megváltoztatása még akkor is nagyon nehéz, ha közvetlenül a bőrünkön érezzük cselekedeteink kedvezőtlen hatását. Pedig a megoldás döntően az emberi pszichében rejlik. A Zöld Pszichológia blog segítségével kísérletet teszek a környezetvédelem pszichológiai hátterének körbejárásra és terjesztésre.
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás témája:
Ember az információfüggő társadalomban
Az előadás során körbejárjuk az ember helyét az információfüggő társadalomban, bemutatva a digitalizáció előnyeit és hátrányait. Elemzem, hogy milyen hatással van a digitalizáció az emberi pszichére illetve, hogy ennek milyen következményei lehetnek a bolygó és benne a társadalom jövőjére. Végül leltárba vesszük, hogy milyen lehetőségei vannak az egyénnek, hogy kezébe vegye az irányítást és sikeresen nézzen szembe a digitalizáció kihívásaival.
Miklós Emese
[ultimate_spacer height=”20″]
Több, mint 10 éve foglalkozom készségfejlesztéssel egyéni és csoportos formában.
Ezen tapasztalataimhoz kapcsolódóan részt vettem egy nemzetközi szakmai projektben a tavaly előtt a Csoport-téka Egyesület színeiben, ahol először találkoztam Hollandiában egy rendkívül izgalmas programmal, amely egy gyerekeknek szóló szociális és pénzügyi készségfejlesztő komplex, nevelési program. Jelenleg azon dolgozom az egyesület munkatársaival, hogy ezt a programot sikeresen adaptáljuk Magyarországon. Több száz ügyféllel dolgoztam az elmúlt 10 év alatt, a célcsoportokat tekintve szinte minden korosztállyal, akiknek segítettem megtalálni a helyüket a világban a munkán keresztül.
Ezen együttműködések során megerősödött bennem az, hogy mennyire fontos az élethez szükséges alapvető készségeink tudatosítása, gyarapítása, önmagunk jó megismerése és a döntéseinkért való felelősségvállalás. Hiszem, hogy már gyerekkorban kialakított ezen készségek, minták, meghatározzák a mindennapi életünket felnőttkorban is.
Mit tanítunk a gyerekünknek a pénzről, megtakarításról és arról, hogy erőforrásainkat hogyan használjuk fel tudatosan, a magunk és környezetünk szempontjait egyformán figyelembe véve?! Workshopunkon egy komplex szociális és pénzügyi készségfejlesztő programmal ismertetünk meg, ami segítségedre lesz abban, hogy már az óvodás korú gyermekeddel is beszélj pénzügyekről, megtakarításról, vágyak és szükségeltek közötti különbség felismeréséről. Ehhez fejlesztettünk egy Családi eszköztár módszertani kézikönyvet is, amely segítséget nyújt pedagógusoknak, szülőknek arra, hogy olyan nehéznek tűnő témákat, mint a pénz és megtakarítás, döntéshozatal és felelősségvállalás, hogyan vigyék be a szülők a gyerekeikkel folytatott mindennapi beszélgetéseikbe, napi rutinjaikba. A workshopon ehhez szeretnénk segítséget nyújtani a kisgyerekes szülőknek, interaktív játékos feladatokkal, beszélgetésekkel és hazavihető hasznos ötletekkel.
Faragó Ági
[ultimate_spacer height=”20″]
Szülőként rengeteg kihívással találkozunk, rengeteg elvárásnak kell(?) megfelelnünk. Igyekezetünkben, hogy gyermekeinknek mindenből a lehető legjobbat biztosítsuk, gyakran túlterheljük önmagunkat, de családunkat is. Ilyenkor éppen a számunkra fontos dolgok vesznek el. Az Egyszerűbb gyermekkor módszerével, kevesebb inger, információ, program, több kiszámíthatóság, családi kapcsolódás és szabad játék által egy kiegyensúlyozottabb családi életet teremtünk meg, melyben gyermekeink a saját tempójukban fejlődhetnek és valódi gyermekkort élhetnek meg.
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás témája:
Tudatos képernyőhasználat kisgyermekkortól?
Mai világunk egyik legnagyobb áldása és egyben kihívása az elektronikus eszközök, képernyők használata. Nagy mértékben megkönnyíthetik mindennapi életünket, ugyanakkor, ha nem tudatosan használjuk őket, beszippanthat ez a világ, hatására elveszíthetjük a valódi kapcsolatot családunkkal, barátainkkal, de még önmagunkkal is. Gyermekeink különösen ki vannak téve ezeknek a kockázatoknak, hiszen nekik nagyon fontos a társakkal való kapcsolattartás, és kevésbé képesek az önszabályozásra, még nem védettek a függőségekkel szemben sem. Vajon mikor érdemes elkezdeni a képernyők használatát? Több az előnye vagy a hátránya számukra az elektronikus eszközök korai használatának? Hogyan segíthetünk nekik abban, hogy tudatos képernyőhasználati szokásokat alakítsanak ki? Ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat ezen az előadáson, az Egyszerűbb gyermekkor szemszögéből.
Szamosi Judit
[ultimate_spacer height=”20″]
A mozgás és a tánc huszonnyolc éve tölt be meghatározó szerepet az életemben. Szerencsésnek mondhatom magam, hogy ezt másokkal is megoszthatom. 🙂 Négy éve hoztam létre a Testidő önismereti tréninget, melynek keretében különféle testfókuszú technikákkal (pl. relaxáció, mozgásos és testtudati gyakorlatok) szerzünk élményszerű tapasztalásokat a testi jelenlétről, az egymáshoz és önmagunkhoz való kapcsolódás lehetőségeiről. A Budapesti Kommunikációs Főiskolán, és a Magyar Táncművészeti Főiskolán végeztem, jelenleg pszichológiai tanulmányaim folytatom klinikai és egészségpszichológia szakirányon (MA) a Károli Gáspár Református Egyetemen. Hazai testtudati, mozgásos, táncos, relaxációs, meditációs és önismereti tanulmányaim mellett külföldi tapasztalatot is szereztem. Ösztöndíjjal tanultam Németországban, az Egyesült Államokban, Nagy Britanniában és Lengyelországban. Mindennapjaim részét adja a mozgás, a tánc, a relaxáció, a meditáció, valamint az önismereti munka.
[ultimate_spacer height=”20″]
Workshop témája:
Adj időt magadnak!-Testidő önismereti tréning
Ezen az alkalmon időt adunk arra, hogy átgondoljuk, hogyan bánunk a testünkkel mindennapjaink során, és megfogalmazunk egy kívánságot önmagunk számára arra
vonatkozóan, hogy min szeretnénk változtatni 2018 második felében, (pl. több séta a természetben, több alvás, rendszeres mozgás stb.). Az ehhez vezető konkrét lépéseket is megfogalmazzuk.
Ezt követően egy mindful testtudatosítás keretében megérezzük, hogy mi van épp jelen testünkben (pl. feszültség az izmokban vagy épp ellazultság, melegségérzet stb.), majd egyszerű, játékos, mindenki számára könnyen elvégezhető gyakorlatokon keresztül időt adunk arra, hogy megéljünk egy közös, és remélhetőleg különleges élményt a non-verbális (szavak nélküli) térben. Az alkalom végén megosztjuk egymással felismeréseinket, tapasztalatainkat.
Mit szükséges hozni?
Csak saját magadat, és ha épp van nálad, akkor egy mosolyt is. 🙂
Színtanácsadás - A Mod'Art Művészeti és Divatiskola diákjai
Nem tudod milyen színek állnak jól? Hajlamos vagy elveszni a boltok kínálatában és nem találod az egyéni stílusod?
Ebben segítenek neked a Mod’Art International Hungary diákjai a fesztivál teljes ideje alatt 30 perces egyéni tanácsadás keretében. Saját színpalettánk ismeretét azért tartjuk fontosnak, mert gyakran azért kerülnek hozzánk felesleges ruhadarabok, mert nem tudjuk mi, az ami kiemeli arcszínünket, személyiségünket, egyszerűen csak azt érezzük, hogy valami mégsem stimmel, mikor egy divatosnak ítélt ruhát felveszünk.
A színtanácsadás segítségedre lesz minimalista kapszulagardróbod összeállításában és abban is, hogy egyre kevesebb textilhulladékot termelj.
A Mod’Art az egyetlen divatiskola Magyarországon, ahol francia szemlélet és tananyag szerint tanulnak a diákok és ahol Párizs egyik élvonalbeli divatiskolájának tananyagát tanítják. Hazánkban egyedülálló szín- és stílustanácsadással egybekötött öltözködési-, hajfestési és sminktanácsadó képzésen vehet részt, gyakorlatilag bárki, aki érdeklődik a divat iránt.
Improvizációs színházi előadás az Itt és Most Társulattal
Egy izgalmas zárás, reflexió mindarra, ami történt velünk a fesztiválon.
Az Itt és Most Társulat profi (színpadi, film- és szinkron) színészekből alakult és álló rögtönző színházi társulat. Csapatunk nevéből – Itt és Most Társulat – is sejthető, milyen értékeket vallunk magunkénak. Részint az improvizáció módszertanából adódóan, részint személyes meggyőződésből úgy gondoljuk, hogy túlagyalás helyett érdemes a jelen tudatos, teljes megélésére, partnereinkre koncentrálni a színpadon és az életben is. Mind előadásainkon, mind civileknek szóló műhelyeinken azt képviseljük, hogy az önfeledt kikapcsolódás elérhető tárgyi eszközök tömkelege nélkül is. Az improvizáció a szórakoztatáson túl izgalmas önfejlesztési utazás, gazdagodik megfigyelőképességünk, önismeretünk, kommunikációs képességünk. Visszahozza a gyermekkor játékosságát mindennapjainkba, segítségével könnyebben hangolódunk rá szűkebb és tágabb környezetünkre.
A társulat vezetője: Horváth-Töreki Gergely. A társulat állandó fellépőhelye a FAM – Fadrusz Alkotó Műhely.
Simplicity Játék
Hogyan befolyásolják a döntéseink az életünk alakítását? Hogyan tehetjük jobbá, élhetőbbé és érdekesebbé a saját környezetünket?
A fiatal építészekből álló kultúrAktív Egyesülettel közösen, egy általuk megalkotott, Urbanity nevű utcai társasjátékból tovább fejlesztett, egyszerű életmódról szóló játékra hívunk. A SimpliCity alapja saját életünk, kerettörténete pedig a valóság. A SimpliCity párbeszédet kezdeményez a játék résztvevői, azaz köztetek, lehetőséget ad a véleménynyilvánításra és ösztönöz tieteket arra, hogy ti is részt vegyetek életetek alakításában és egy kicsit kilépjetek komfortzónátokból! Játékunk a Fesztiválon debütál, még fejlesztés alatt áll és ti próbálhatjátok ki először!
“Selejteztem, és most?”
Gyakran hosszú út vezet odáig, hogy csak a valós szükségleteinknek megfelelő tárgyakkal vegyük körül magunkat. Egy izgalmas kerekasztal beszélgetés keretében arra keressük a választ, hogy mi lehet a sorsa egy óriási szelektálási hullám után, számunkra már haszontalanná vált tárgyainknak és a szelektálást követően milyen tudatos döntést hozhatunk arról, hogy ezentúl olyan dolgok kerüljenek a háztartásunkba, melyekkel a lehető legkevesebb hulladékot termeljük.
A beszélgetés vezeti Kump Edina – környezetkutató, hulladékcsökkentési szakértő, a Hulladékmentes.hu alapítója.
18 éve szervezetpszichológiával foglalkozom vezetési tanácsadóként. Vezetőknek, vállalkozóknak mutatom meg, hogy hogyan tudnak hatékonyabb, tanulóképesebb, élhetőbb és egyszerűbb szervezetet építeni. Tanítok a BME, METU egyetemeken. Disszertációmat vállalkozók döntési torzításairól írtam.
[ultimate_spacer height=”20″]
Előadás témája:
A tudatos és racionális döntés illúziója
Döntéseinkben azt éljük meg, hogy logikusan és racionálisan hoztuk meg őket (a legtöbbször). Valóban tudunk racionális döntést hozni, vagy ez csak egy illúzió? Mit tudunk a döntési folyamatainkról? Mi az, ami befolyásolja? Tudunk ellene tenni valamit, hogy ne úgy történjenek a dolgok, ahogy általában? Mindezen kérdéseket a pénzzel kapcsolatban tesszük fel. Hogyan kezeljük a pénzt, mennyi az elég és miért pont úgy…
Takács Szabolcs
[ultimate_spacer height=”20″]
A 35. születésnapom küszöbén úgy döntöttem, hogy nyugdíjba megyek. Megélek a korábban félretett pénzemből. Ehhez az életmódhoz sokkal kevesebb pénz elég, mint azt a legtöbben gondolnátok és hiszek benne, hogy bárki számára elérhető. A ’30as nyugdíjas’ című blogomon leírom, nekem hogyan sikerült a korai nyugdíjazás és a pénzügyi függetlenség elérése. Emellett jógaoktató, kamionos, tanácsadó, kezdő gitáros vagyok (és bármi, amiben örömöm lelem.)
[ultimate_spacer height=”20″]
Workshop témája:
Hogyan és miért érdemes kevesebbet költeni?
Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy az anyagi függetlenséghez lottóötös, egy sikercég alapítása, multis vezetői pozíció, vagy egyéb mázli szükséges. Ezek persze sokat segítenek, de a kulcs szerintem nem itt rejtőzik, hanem a megélhetési költségeink tudatosításában és hatékony leszorításában. Ezen a workshopon azt járjuk körbe, hogyan és miért érdemes ennek neki kezdeni.
Csontos Tímea
[ultimate_spacer height=”20″]
Csontos Timi vagyok, HR tanácsadó, tréner és coach, természetesen jó időgazdálkodó. Célom, hogy az egyének képesek legyenek megteremteni egyensúlyukat és jóllétüket önmagukban és másokkal együttműködésben is. 2012 óta segítek magánszemélyeket, vezetőket és csapatokat is ebben a folyamatban. Leginkább a gondolkodás- és szemléletmóddal szeretek foglalkozni, mert a gondolatok hatással vannak az érzéseinkre, a viselkedésünkre, és ezáltal a kapcsolatainkra is. Hiszem, hogy a hatékonyság nem a technikán, sokkal inkább a hozzáállásunkon múlik.
[ultimate_spacer height=”20″]
Workshop témája:
ASAP, SOS, sürgős!!! – Hogyan priorizálj a káoszban?
„Túl kevés az idő? Szétaprózódik az életed, a figyelmed? Nem megy az időbeosztás? Priorizálj!” Könnyebb mondani, mint megvalósítani. A rövid workshop menetrendjébe egy nagyon fontos kérdés fér bele: hogy mit jelent igazán fontosság alapján priorizálni. Megvizsgáljuk, milyen szempontok mentén érdemes válogatni a napi teendők között. Szó lesz az értékrendünk és a valóság közötti összefüggésről, a priorizálás alapjairól, és hogy az időgazdálkodási könyveken és blogokon túl hogyan használható a valóságban is a sürgős-fontos mátrix. Összességében a legfontosabb kérdésre keressük a választ: te tudod, hogy neked mi a fontos?
Sáhy Gábor
[ultimate_spacer height=”20″]
Közgazdászként megtanultam, miért és hogyan segíti elő a fogyasztói társadalom működése a világ fejlődését. A Föld nevű bolygó lakójaként, hétköznapi emberként viszont azt tapasztalom, hogy a felgyorsult fejlődés szekerén vágtázva a gyeplőt kiejtettük a kezünkből. A Cseriti célja, hogy más civil szervezetekkel és társadalmi vállalkozásokkal karöltve elősegítsük, hogy a gyeplő újra a kocsis kezébe kerüljön, mielőtt utazásunk a szekér felborulása által tragédiába fullad.
Az elmúlt közel 7 évben 1500 tonna, nélkülünk lomtalanításra kerülő használati tárgyat és bútort juttattunk el több mint 100 ezer új, rászoruló gazdához, akik segítségünkkel eddig mintegy 200 millió Ft-ot takarítottak meg. Az adományozó nem halmoz fel feleslegessé vált tárgyakat, a vevő pedig olcsón juthat jó minőségű használati eszközökhöz.
[ultimate_spacer height=”20″]
Kerekasztal-beszélgetés témája:
„Selejteztem, és most?”
Gyakran hosszú út vezet odáig, hogy csak a valós szükségleteinknek megfelelő tárgyakkal vegyük körül magunkat. Egy izgalmas kerekasztal beszélgetés keretében arra keressük a választ, hogy mi lehet a sorsa egy óriási szelektálási hullám után, számunkra már haszontalanná vált tárgyainknak és a szelektálást követően milyen tudatos döntést hozhatunk arról, hogy ezentúl olyan dolgok kerüljenek a háztartásunkba, melyekkel a lehető legkevesebb hulladékot termeljük.